Státní zdravotní ústav bojuje s obezitou pomocí motivačních soutěží

Zamyšlení se nad rovnováhou mezi naším energetickým příjmem a výdejem je cílem dvou nových kampaní – Přijmi a vydej 2010 a S pohybem každý den. Organizuje je Státní zdravotní ústav ve spolupráci s dalšími institucemi. Českou populaci mají motivovat ke zlepšení životního stylu a větší míře pohybové aktivity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzeniny | Foto: European Commission Audiovisual service

S rostoucím počtem obézních lidí se totiž zvyšuje nejen riziko onemocnění civilizačními chorobami, ale rostou i náklady na zdravotní péči.

„Největší vliv na obezitu má životní styl – výživa, pohyb, kouření, stres. Na tyto aktivity se v rámci kampaní zaměřujeme. Snažíme se ozdravit stravovací návyky lidí a cílíme především na rodiny s dětmi,“ říká jedna z organizátorek akce lékařka Věra Kemová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O probíhajících kamapaních s lékařkou Věrou Kernovou

Lékařka Ludmila Skálová dodává: „ Zvyky si drží rodina po mnoho let. Obézní rodina má obézní děti, na které přenáší režim, jež si dítě nese do dalšího života.“

Důležitou součástí kampaní budou motivační soutěže, kterých se lidé mohou aktivně účastnit až do 15. listopadu.

„Vydali jsme přihlášky, ve kterých jsou uvedené potraviny, jejich energetická hodnota a tabulka s pohybovou aktivitou. Na internetových stránkách Státního zdravotního ústavu najdou účastníci kalkulačku, která po zadání údajů automaticky spočítá pohyb a přijímanou potravu za jeden den, který chtějí vysledovat,“ uvádí Věra Kernová.

Soutěžící pak mají šanci vyhrát kola, turistické vybavení a jiné sportovní potřeby.

Motivace i pro děti

„V kampani S pohybem každý den chceme motivovat i děti a aby se zapojily i školy. Celý měsíc si bude dítě zaznamenávat aktivity do deníčku. I chůzi nebo kolik hodin denně stráví u počítače. Aby bylo zařazeno do soutěže, musí splnit určitý počet bodů.

Podle Ludmily Skálové je 54 procent populace v České republice obézní. Vysoká váha postihuje více ženy než muže. U dospělých je kritériem nadváhy hodnota BMI (Body Mass Index) vyšší než 25, před obezitou varuje pak číslo 30 a výše.

Většina českého obyvatelstva si ale problém s nadměrnou váhou nepřizná. „Je to těžký boj, protože snižování hmotnosti je dlouhý proces a nenastane ze dne na den,“ míní MUDr. Kernová.

Kampaň s názvem Přijmi a vydej 2010 pořádá Státní zdravotní ústav ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví již popáté.

Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme