Britská mutace koronaviru se na Trutnovsku potvrdila u 60 procent vzorků. V Praze u méně než desetiny

Na Trutnovsku byla na začátku ledna britská varianta koronaviru ve více než 60 procentech zkoumaných vzorků, na Náchodsku v 45 procentech. V Praze se mutace vyskytovala v méně než desetině vzorků. Ve své zprávě to uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ), který vzorky s podezřením na tuto mutaci prověřuje. Nová mutace je o 30 až 70 procent nakažlivější, k nákaze stačí kratší čas než dosud uváděných 15 minut.

Hradec Králové Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antigenní testování

Královéhradecký kraj patří k regionům, kde byla britská mutace už dříve potvrzena (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rozšíření variant není podle odborníků ze SZÚ v Česku rovnoměrné. Vzorky z Trutnovska a Náchodska Státní zdravotní ústav zkoumal mimo jiné kvůli tomu, že Česko dostalo už dříve varování z Německa o výskytu britské varianty a možnému rozšíření do Královéhradeckého kraje. Důvodem bylo také rychlejší šíření nemoci na Trutnovsku a vysoká zátěž tamní nemocnice. Do testování byly zařazeny i vzorky z pražské laboratoře, celkem zdravotní ústav prověřil přes 90 vzorků. Celkem měl Státní zdravotní ústav k dispozici 95 vzorků, z toho čtyři vyřadil kvůli špatné kvalitě.

Z výsledku vyplynulo, že ve 40 procentech vzorků byla varianta, která byla v Česku zatím nejrozšířenější, někdy též pojmenovaná jako česká varianta. Hned druhou nejčastější byla britská mutace, kterou odborníci odhalili ve 30 procentech prověřovaných vzorků. Při zkoumání rozšíření variant v různých lokalitách, byl výsledek odlišný. V hlavním městě se britská varianta vyskytla v méně než deseti procentech. Na Náchodsku byl vyrovnaný poměr britské a české varianty, obě dosahovaly asi 45 procent. Na Trutnovsku už britská mutace převážila a pohybovala se kolem 60 procent a naopak česká varianta byla jen v méně než 20 procentech případů.

Královéhradecký kraj patří k regionům, kde byla britská mutace už dříve potvrzena. Právě na Trutnovsku se podle ministerstva zdravotnictví nyní šíří nákaza ze všech okresů v ČR nejrychleji.

Zprávu vypracovala Národní referenční laboratoř pro chřipku na SZÚ společně s Oddělením genomiky a bioinformatiky Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR, které se podílelo na takzvané sekvenaci, tedy podrobné genetické analýze viru, která mutaci potvrdí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme