Státní znak nemůže být ani webových stránkách úřadů

Mnozí politici i úředníci porušují zákon o používání státních symbolů České republiky, za což by měli dostat několikatisícovou pokutu. Často se například reprezentují vizitkami, kde je vytištěn takzvaný velký státní znak. Ten je i na nejrůznějších tiskovinách i propagačních předmětech státních orgánů a institucí. Zákon přitom takové používání neumožňuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portál veřejné správy

Marie Masaříková z Ministerstva vnitra, které má tuto problematiku na starost, popisuje, co všechno symbolizuje náš stát. "Máme velký a malý státní znak, státní barvy, státní vlajku, vlajku prezidenta republiky, státní pečeť a státní hymnu. Zákon o státních symbolech přesně definuje, jak tyto státní symboly vypadají a také, za jakých podmínek se mohou používat."

Ředitel odboru všeobecné správy Václav Henych ve výkladu zákona vysvětluje, že státní znak nesmí být vytištěn na nejrůznějších propagačních nebo reprezentačních předmětech. Tedy na vizitkách a dokonce ani na internetových stránkách úřadů.

Právníci, které Radiožurnál oslovil, shodně tvrdí, že zákon není příliš zdařilý. Podobný názor má místopředsedkyně ústavního soudu Eliška Wagnerová, která si myslí, že by ho měli legislativci přepsat. !Můj názor je, že je nesmysl upravovat, kdy jak proč se smí užívat státní symbol. Samozřejmě s výjimkou nějakých hanlivých souvilostí, ale jinak mi to přijde opravdu dosti malicherné."

Markéta Kaclová, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme