Státníci aliance vzdali hold Václavu Havlovi

Na Pražském hradě večer slavnostně začal summit Severoatlantické aliance. Prezidenti a premiéři 19 členských zemí NATO se při té příležitosti rozloučili před koncem funkčního období s prezidentem Václavem Havlem. Státníci vzdali hold Havlovu dlouholetému boji proti komunistickému režimu a ocenili jeho výjimečný přínos světové politice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Chirac, G. Robertson a V. Havel | Foto: Michal Krumphanzl

Českému prezidentovi, jenž v únoru odchází po třinácti letech z úřadu, za všechny v emotivním poselství plném komplimentů poděkoval francouzský prezident Jacques Chirac. Poté Havlovi předal speciální dárek na rozloučenou - kopie Severoatlantické smlouvy a smlouvy o přistoupení Česka k NATO v kožené vazbě.

Chirac připomněl, že uplynulé století bylo hlavně stoletím totality a válek, ale také snílků, kteří chtěli změnit svět a bouřili se proti osudu, brutální síle a neměnnému řádu věcí. Podle Chiraca se k nim, například spolu s Churchillem a de Gaullem, řadí i náš prezident. "Lidé jako Havel dodávají dějinám vznešenosti," ocenil francouzský prezident. Svými slovy Václava Havla dojal. "Jsem velmi dojat a hluboce pohnut," reagoval Havel.

Plné znění projevu Jaquese Chiraka k Václavu Havlovi si můžete přečíst zde.

Po rozloučení s Havlem následovala slavnostní večeře, které se zúčastnili delegace devatenácti členských zemí Severoatlantické aliance. K jednomu stolu v Zrcadlovém sále zasedli americký prezident George Bush, jeho český protějšek Václav Havel, britský premiér Tony Blair, francouzský prezident Jacques Chirac, německý kancléř Gerhard Schröder či generální tajemník NATO George Robertson.

Summit zahájil generální tajemník NATO George Robertson slovy, která toto shromáždění Aliance a její cíle přesně vystihují: "Tento summit je o transformaci Severoatlantické aliance, o tom, jak nejlépe čelit hrozbám jedenadvacátého století," prohlásil Robertson.

Jan Šmíd, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme