Šéfka Státního zdravotního ústavu Sosnovcová končí. Kontroloři poukázali na chyby v hospodaření

Ředitelka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová rezignovala. Informovalo o tom v úterý ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší kontrolní úřad v pondělí zveřejnil výsledky prověrky hospodaření ústavu, ministerstvo je označilo za alarmující. Kontrola odhalila porušení rozpočtové kázně za 67 milionů korun, chyby v zadávání veřejných zakázek a nefunkční vnitřní kontrolu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitelka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová (uprostřed) rezignovala (archivní foto) | Zdroj: Státní zdravotní ústav

„Tímto krokem chce poskytnout maximální prostor pro důkladné prošetření závažných skutečností uvedených ve zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

NKÚ: Státní zdravotní ústav chyboval při zadávání zakázek, byty pronajímal za pár stovek

Číst článek

Na funkcí ředitele vypíše resort výběrové řízení. Dočasným řízením ústavu byla pověřena vedoucí Centra zdraví a životních podmínek SZÚ Helena Kazmarová.

Nejvyšší kontrolní úřad podezírá Státní zdravotní ústav z porušení rozpočtové kázně za 67 milionů korun. Objevil chyby třeba ve výběrových řízeních při nákupech zdravotnického materiálu. Sosnovcová SZÚ vedla od roku 2010. NKÚ chystá kvůli výsledkům kontroly trestní oznámení.

Ústav podle NKÚ několik let odebíral materiál od dodavatele, se kterým měl uzavřenou smlouvu. Podle Sosnovcové byla ale systémová pochybení zapříčiněna dlouhodobým podfinancováním ústavu.

V roce 2008 bylo pod SZÚ převedeno 100 nových zaměstnanců, což vedlo k rozsáhlé reorganizaci a propuštění 130 zaměstnanců a poté snížení příspěvku ministerstva na provoz o 50 milionů korun.

Podle Sosnovcové má SZÚ oproti podobným institucím v Evropě minimální počet zaměstnanců, poloviční proti Nizozemsku či Moldavsku a čtvrtinový proti Srbsku a přibližně šestinový proti Norsku či Finsku.

NKÚ kontroloval hospodaření ústavu v letech 2014 až 2016, kdy vykázal náklady 348 až 378 milionů korun ročně. Příspěvek ministerstva na provoz byl v roce 2003 asi 370 milionů korun, v roce 2017 byl 197 milionů korun. Počet zaměstnanců se snížil z téměř tisíce v roce 1990 na 455 v roce 2014, v současné době je jich 450.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme