Státním tajemníkem pro EU se stane Vojtěch Belling

Diskutovanou funkci státního tajemníka pro Evropskou unii dnes schválila vláda. Stane se jím Vojtěch Belling, dosavadní vrchní ředitel Sekce pro evropské záležitosti na Úřadu vlády. Na vzniku této pozice trval premiér Petr Nečas (ODS). Nový úřad prý nutně potřebuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda 31.08.2011, Karel Schwarzenberg

Vláda 31.08.2011, Karel Schwarzenberg | Foto: Filip Jandourek

„Samotný fakt, že jednací řád vlády obsahuje asi na 15 místech funkci, která vůbec není zřízena, samotný fakt, že tudíž nemohlo být oficiální vedení vládního výboru pro EU na pracovní úrovni, je dostatečnou legitimizací pro to, aby vláda úpravu jednacího řádu schválila,“ uvedl Petr Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vrchní ředitel Sekce pro evropské záležitosti na Úřadu vlády Vojtěch Belling a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Drulák mluví o funkci státního tajemníka pro EU ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Zřízení úřadu státního tajemníka se nelíbí TOP 09. Její předseda a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg to považuje za zásah do pravomocí svého resortu a obává se, že vznikne jakési druhé ministerstvo zahraničních věcí. TOP 09 proto žádá koaliční smírčí řízení.

„Nový státní tajemník bude mít na starosti především řízení takzvaného pracovního výboru pro Evropskou unii, což je koordinační orgán vlády zasedající na úrovni náměstků ministrů, který koordinuje veškerou unijní agendu. To je kompetence, která již v tuto chvíli spadá do kompetence vlády, nicméně správně by měl tento orgán, vzhledem k tomu, že je složen právě z náměstků ministrů, vést úředník na odpovídající úrovni,“ řekl Vojtěch Belling ve Světě o druhé na Rádiu Česko.

Dodal, že vznik této funkce je čistě záležitostí vnitřního organizačního chodu Úřadu vlády a nezasahuje do kompetencí ministerstva zahraničí.

Dohoda politických aktérů

Ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Drulák si myslí, že funkce státního tajemníka pro EU by měla vznikat v podmínkách všeobecné dohody hlavních politických aktérů.

„Řekl bych, že je poměrně problematické, že úvahy o státním tajemníkovi, které už asi rok ležely u ledu, se objevily zrovna minulý týden, kdy vrcholil spor mezi ODS a TOP 09. To znamená, zdá se, že to je spíše součást nějakého sporu než nějaká racionální snaha v klidu vytvořit funkci, která by byla přínosná,“ řekl Petr Drulák ve Světě o druhé na Rádiu Česko.

Pokud jde o obsazení funkce státního tajemníka pro EU, domnívá se, že by to měl být v současné situaci někdo, kdo není politicky kontroverzní, a každopádně někdo, kdo je přijatelný jak pro premiéra, tak pro ministra zahraničí.

„Není možné, aby to byl někdo, kdo by vyvolával nějaké kontroverze, protože to je osoba, která bude hledat konsensus, a bude hledat konsensus meziresortní. Z tohoto hlediska samozřejmě kariérní diplomat nebo zkušený úředník by byl asi vhodnější osobou než nějaká politicky exponovaná osoba nebo někdo, kdo přichází úplně z podnikatelského prostředí nebo odjinud,“ uvedl Petr Drulák.

Státní tajemník bude mít podle něj za úkol například přípravu nového rozpočtového rámce pro Evropskou unii, což bude velmi aktuální téma následujícího roku.

Lucie Husárová 1, Ondřej Černý, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme