Státu chybí stovky počítačových expertů, tak uspořádal stáž pro studenty. Nikdo se nepřihlásil

Až 500 počítačových odborníků chybí podle odhadů ministerstvům a dalším úřadům. Uvedl to náměstek pro státní službu Josef Postránecký. IT specialisty hledá také policie nebo třeba armáda. Expertů je totiž na trhu málo a stát jim donedávna nabízel i několikanásobně nižší plat než soukromý sektor.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eset analyzoval virus, který zřejmě napadl energetiku Ukrajiny. Ilustrační foto. | Foto: Fotobanka Unsplash | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Bezpečnostní informační služba uspořádala v květnu stáž pro studenty s vyhlídkou na budoucí zaměstnání. Na informační technologie se ale nikdo nepřihlásil.

„Zájem o IT odborníky je obrovský, jejich platy jsou poměrně vysoké a veřejný sektor jaksi na tyto platy nedosáhne,“ říká Radiožurnálu mluvčí BIS Ladisla Šticha.

Od loňského listopadu můžou IT odborníci získat až dvojnásobek běžného platové tarifu. Od června se jim už při nástupu může uznat dosvadní praxe a tím zvýšit plat.

„Před tou novelou byli bohužel zařazeni do doby složení úřednické zkoušky do prvního platového stupně,“ říká pro Radiožurnál náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký.

Další opatření v této oblasti zatím stát nechystá. Nejdřív chce vyhodnotit, jak v praxi fungují ta stávající.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme