Státu hrozí ztráta lukrativních pozemků ve Špindlerově Mlýně

Všechny státní pozemky ve Špindlerově Mlýně může získat jediný člověk. Osmdesátiletý restituent Jiří Kerles chce po státu, aby mu převedl 17 hektarů parcel ve městě a jeho okolí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Špindlerův Mlýn | Foto: Agentura CzechTourism

Podstata sporu podle Hospodářských novin spočívá v tvrzení Jiřího Kerlese, že mu stát za jeho zabrané a zastavěné parcely nenabízí odpovídající náhradu.

Jedná se o pozemky ve městě, kolem Jeleních bud, sjezdovku Hromovka a další. Dohromady 17 hektarů, jejichž cena může jít do desítek milionů korun.

Jiří Kerles už má úspěšně za sebou totožný spor. V červenci vyhrál u soudu v Praze, který Pozemkovému fondu nařídil, aby Kerlesovi převedl parcelu v Nuslích. Podle stejného modelu nyní hodlá uspět i s žalobou na zajímavé parcely v horách.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu žádosti o vydání státních pozemků ve Špindlerově Mlýně mluvil na Radiožurnálu Jaroslav Skalický

Existuje ale podezření, že jde jen o předem připravený obchod pro někoho jiného. Když totiž Kerles stejným způsobem nedávno vysoudil parcelu v Praze, okamžitě ji převedl na švýcarskou firmu s nezjistitelnými majiteli.

Hospodářské noviny poukazují na to, že tato firma má vazby na Petra Šťovíčka, šéfa Pozemkového fondu, který půdu restituentům přiděluje. Zajímavé na tom je i to, že Pozemkový fond se proti soudnímu rozhodnutí v případu pražského pozemku ani neodvolal.

Restituent Jiří Kerles už uspěl se žádostí, aby soud volné pozemky zablokoval. To má dopad na místní podnikatele, kteří se teď dostali na vedlejší kolej. Pozemky mají v pronájmu, starají se o ně a už je také chtěli koupit. Jenže stát to vždycky odmítl s tím, že na prodej nejsou. Jejich investice může být v případě, že Kerles vyhraje, zmařena. Z případných arbitráží by mohly vzejít další náklady pro stát.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme