Státy jižní Evropy mají hubit komáry přenášející virus zika. Česko opatření nechystá

Česká republika zatím neplánuje speciální opatření proti viru zika v souvislosti s letní olympiádou. Na sportovní hry v Brazílii, kde se virus rozšířil, se v srpnu chystají tisíce sportovců a fanoušků. Ve zdejších podmínkách druh komára, který by chorobu mohl dál roznášet, nežije. Státy jižní Evropy by ho podle WHO měly hubit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár druhu aedes aegypti, který může přenášet virus zika | Zdroj: Reuters

„Neznamená to, když jsou nakaženi, že by u nás onemocnění mohli masově rozšířit. Pokud já vím, tak se žádná opatření nepřipravují,“ řekla primářka infekčního oddělení Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

„Je to v období místních chladnějších měsíců roku, takže rozšíření komárů tam bude pravděpodobně menší. Samozřejmě striktně se nedoporučuje gravidním ženám do oblasti jezdit nebo otěhotnět v ní. Pak by riziko mohlo být významné,“ dodala.

PŘEHLEDNĚ: Virus zika v otázkách a odpovědích

Číst článek

Světová zdravotnická organizace vyzvala státy jižní Evropy, aby komáry rodu Aedes hubily. Slibuje si od toho snížení rizika šíření viru zika v této oblasti.

„Pro evropský region je riziko extrémně nízké, ale musíme počítat s tím, že přichází jaro a bude se zvyšovat možnost rozšiřování v teplém klimatu právě v zemích, kde je přítomen přenašeč, tedy komáři rodu Aedes,“ upozornila vedoucí české kanceláře organizace Alena Šteflová.

„Jeho kontrola a regulace je největším opatřením, které je v současné době asi na místě,“ doplnila.

V Česku byly zatím potvrzeny tři nákazy virem zika. Pokaždé šlo o turisty, kteří se vrátili z dovolené v Latinské Americe. Nemoc se nepřenáší běžným kontaktem, léčili se proto doma.

Podle Světové zdravotnické organizace je pravděpodobné, že virus způsobuje postižení mozku u nenarozených dětí a kromě komářího bodnutí se může přenášet i sexuálním stykem.

Virus zika | Foto: Český rozhlas

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme