Stav nouze už i v Ústeckém kraji

Své domovy opouštějí obyvatelé ohrožených obcí z jižních, středních i severních Čech. Rozsáhlá evakuace se týká i některých částí Prahy. Otava v Písku přesáhla hladinu stoleté vody a mluví se i o tisícileté. Velká voda prolomila v Budějovicích protipovodňovou bariéru na pravém břehu Vltavy, kterou v noci stavěly stovky obyvatel. Voda se valí přes Pražské předměstí. Budějovice a Krumlov jsou navíc bez elektřiny a některé obce i bez telefonu. Protrhla se také hráz Metelského rybníka a zaplavila značnou část obcí Předmíř a Metly na Strakonicku. Pod vodou se ocitl i Beroun. Přelitím hrozí i Flájská přehrada na Mostecku. Český Jiřetín byl proto evakuován. V postižených oblastech vyhlásil premiér Vladimír Špidla stav nouze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy na jihu Čech | Foto: Petra Mášová

Stav nouze byl před polednem vyhlášen i v Ústeckém kraji. Stav nouze platí stejně jako na území Prahy, ve Středočeském kraji, Jihočeském kraji, Plzeňském a Karlovarském kraji - a to až do 22. srpna. To schválila i vláda a dala souhlas také k nasazení armády, která posílí policii a bude se také podílet na záchranných pracech.

Na Českokrumlovsku byli ráno evakuováni všichni obyvatelé domů podél toku řeky Vltavy. Rozhodl o tom okresní krizový štáb. Opatření souvisí s výrazným zvýšením odtoku vody z přehradní nádrže Lipno do Vltavy. Ze současných 190 m3/s se začíná postupně odtok zvyšovat a měl by postupně vystoupat až na 320 m3.

Vltava v Českém Krumlově zatím zatopila některé části historického centra města včetně Široké ulice a také čtvrti Latrán. Její obyvatelé našli útočiště v areálu českokrumlovského zámku. Vodohospodáři museli ještě o půlnoci zvýšit také odtok z Římovské přehrady na 200 m3.

Malše se proto už nyní v Českých Budějovicích postupně vylévá z břehů a zaplavuje Havlíčkovu kolonii a část čtvrti Mladé. Krizový štáb města České Budějovice vyzval v noci občany této části města, aby opustili své byty. Přistavenými autobusy se mohou dopravit do vysokoškolských kolejí.

Voda ale v Budějovicích provalila protipovodňovou bariéru na pravém břehu Vltavy a zaplavuje také Pražské předměstí. Magistrát proto vyzývá obyvatele přízemních bytů, aby neprodleně oblast opustili. Bariéru stavěly během pondělí a noci stovky obyvatel města.

Situace se přes noc dále dramatizovala také v Písku. Záchranáři tam evakuovali už na pět tisíc lidí. Starosta Luboš Průša dokonce hovoří až o tisícileté vodě. Na Táborsku policie pohřešuje 14letou dívku. Město Sušice oznamuje občanům, že voda z vodovodního řadu není pitná, a to ani po převaření. Doporučeje proto užívat vodu balenou. Během dne budou ve městě k dispozici cisterny s pitnou vodou.

Labe se už vylévá ze břehů i na Mělnicku a Litoměřicku. V Mělníku na soutoku s Vltavou jsou ohroženy části Pšovka a Mlazice.

Do Plzně už stoletá voda dorazila. Hasiči potvrdili, že zátarasy z pytlů s pískem podél Radbuzy v centru města už přestávají plnit svoji funkci. Obávají se také toho, jestli vydrží starý most od krajské policejní správy do Pražské ulice. Plzeň je rozdělena na ostrovy. Velká voda, která se ve městě rozlila zcela paralyzovala dopravu ve městě. Nejezdí tramvaje, trolejbusy a jen omezeně funguje náhradní autobusová doprava. Osobní auta jsou odkláněna po různých objízdných trasách. Tvoří se několikakilometrové kolony. Hasiči a policie evakuovali již desítky lidí z Roudné. V horských oblastech Šumavy už neprší, hladiny horních toků řek začínají zvolna opadávat. Nejvíc vody je teď v Plzni, kde se stékají Úslava, Úhlava, Radbuza a Mže do Berounky.

Voda bezprostředně ohrožuje pivovar Plzeňský Prazdroj. Ráno zaplavila suterénní prostory, včetně historického skanzenu a budovy expedice. Pokud bude voda dál stoupat, hrozí podle tiskového mluvčího pivovaru Michala Kačeny zaplavení elektrocentrály: "Aby nedošlo ke škodám při případném výpadku dodávek elektrické energie, rozhodli jsme se během dopoledne dokončit rozpracované várky další výrobu pozastavit, okamžitě ukončit stáčení piva do lahví a během dnes přerušit také stáčení do sudů. Sladovna, která vyžaduje nepřetržitý provoz, vyžaduj e náhradní zdroj energie, který se vedení pivovaru snaží zajistit."

Vzedmuté hladiny řek v Karlovarském kraji kulminovaly ráno a nyní opadávají. Z třetího stuně na druhý klesla povodňová aktivita na říčce Rolavě, která v noci na Karlovarsku způsobila největší potíže a vylila se v okolí Nejdku a části Karlových Varů - Stará Role.

Druhý povodňový stupeň přetrvává na řekách Teplá a Svatava. Obě měly svůj vrchol v ranních hodinách a nyní jejich hladiny opadají. O situaci na Ohři informuje dispečerka Povodí Ohře Eva Zlatohlávková. Drahovice - ten spadnul z dvojky do jedničky. Kulminace byla někdy kolem páté hodiny ranní při těch 253 kubících. Teď je na poklesu. Takže pokud nebudou srážky, tak to vypadá, že by ten trend měl být směrem dolů.

Záplavy si zatím vyžádaly sedm lidských životů.

Seznam tísňových linek

Pokud chcete přispět na pomoc postiženým, můžete využít konto společnosti Člověk v Tísni při České televizi SOS POVODNĚ - č. ú. 334 334 334/0300 u ČSOB Praha.

Jan Rosenauer, Markéta Kaclová, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme