‚Změna je průlomová, očekáváme žaloby.‘ Nové velké stavby v Říčanech musejí mít zelené střechy

V Říčanech u Prahy musejí mít nové stavby s rozlohou nad 300 metrů čtverečních zelené střechy. Zavádí to změna územního plánu, kterou ve středu schválili zastupitelé, informovala ve čtvrtek mluvčí radnice Kateřina Lauerová.

Říčany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běžné střechy se dokážou v létě rozpálit až na 60 stupňů Celsia, zelené energii slunce pohltí a stavby se nepřehřívají (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 2.0

Přínosem zelených střech je kromě estetiky pozitivní vliv na mikroklima a lepší hospodaření s dešťovými vodami. Pod Říčany spadají také velká logistická centra u dálnice D1. Za letních dní působí jako radiátory. Ve dne se rozpálí a večer pak nad nimi stoupá horký suchý vzduch. Ovlivňuje to městské mikroklima a někteří věří, že se negativně mění i místní počasí, uvedl starosta Vladimír Kořen (Klidné město).

Stavba lávky mezi Karlínem a Holešovicemi by mohla začít příští rok. Úpravy čekají i ostrov Štvanice

Číst článek

Výhodou pro stavebníky jsou nižší náklady na chlazení staveb. Běžné střechy se dokážou v létě rozpálit až na 60 stupňů Celsia, zelené energii slunce pohltí a stavby se nepřehřívají. Splněním podmínky vegetační střechy s trvale udržitelnou zelení si navíc stavebník může polovinu výměry střechy započítat do celkového procenta zeleně.

Staré stavby už teď nezměníme, to by musel být nějaký hodně odvážný a odpovědný vlastník. Tak chceme ovlivnit alespoň stavby nové. Snad najdeme porozumění. Změna územního plánu je ale natolik průlomová, že očekáváme i soudní žaloby," dodal Kořen.

Poukázal i na to, že se připravují státní programy na budování podobných střech. V následujících letech se má investovat do přizpůsobení klimatické změně, zadržení vody a snížení energetických nároků.

Říčany mají 16 000 obyvatel a stále jich přibývá. Díky své poloze u Prahy je město pod velkým tlakem developerů a zájemců o bydlení. Zelenou střechu má již v Říčanech stacionář Olga a budou je mít také plánované tři budovy základní školy na Komenského náměstí nebo rozestavěná mateřská škola Větrník.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme