Stát má v plánu letos otevřít více než 25 km nových dálnic. Dalších 40 chce dokončit příští rok, říká Fiala

Stát letos otevře více než 25 kilometrů nových dálnic a v příštím roce dokončí dalších více než 40 kilometrů. Stavbaři nyní budují 239 kilometrů dálnic a silnic I. třídy. Po bilančním setkání s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS) to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dálnice D1, Koberovice, ilustrační foto

Stát letos otevře více než 25 kilometrů nových dálnic (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Celkem 150 kilometrů dálnic je podle Fialy rozestavěno tzv. na zelené louce. Jde například o úseky D4 z Příbrami do Písku, D3 z Českých Budějovic směrem k Rakousku, D55 z Uherského Hradiště nebo D35 u Mohelnice.

Rozestavěné mosty a lávka zejí prázdnotou. Stavební firma skončila v insolvenci, dělníci odešli

Číst článek

Na železnici ministerstvo připravuje výstavbu vysokorychlostních tratí, které jsou podle Fialy klíčové pro udržení konkurenceschopnosti Česka.

Hledá také nové formy financování formou PPP projektů, které chce nově uplatnit i na železnici. Poprvé by mělo jít o úsek Nemanice - Ševětín.

Premiér s Kupkou probíral také aktuální stav provozu na železnici, kde kvůli některým stavbám na hlavních tratích nabírají vlaky velká zpoždění.

„V pátek se sejde správní rada Správy železnic, která bude jednat o systémových krocích, aby nedocházelo ke zpoždění,“ uvedl Kupka.

Změny se podle něj budou týkat například odměňování managementu. Situace by se měla výrazně zlepšit na konci září, kdy bude dokončena modernizace trati Velim-Kolín na prvním koridoru.

Kupka nastoupil do čela ministerstva před osmi měsíci v situaci, kdy resort podle Fialy neměl plnohodnotného ministra, nebylo zajištěno financování investic a provozu v dopravě. Chod resortu navíc ovlivňovala protipandemická opatření.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme