Stavba dálnic v Česku je o čtvrtinu dražší než v Německu, zjistil NKÚ

O více než čtvrtinu je dražší výstavba dálnic v České republice oproti Německu. Vyplývá to ze studie, kterou vypracoval Nejvyšší kontrolní úřad společně s německým Spolkovým účetním dvorem. Základní rozdíly našly v zadávání zakázek stavebním firmám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstavba dálnice (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Zatímco v Německu je 80 procent zakázek zadáváno v otevřeném řízení, u nás je to jen 65 procent.

Němečtí zadavatelé mnohem častěji zakázky rozdělují na menší logické celky, takže se řízení účastní mnohem více zájemců a šanci mají především menší firmy. Větší konkurence přitom snižuje ceny.

Zadavatel také může lépe porovnat už dílčí ceny. K tomu mu slouží i katalog s ceníkem obvyklých nákladů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zjištěních NKÚ informovala redaktorka Jitka Hanžlová

Úspory mohou být značné. Kontroloři NKÚ analyzovali například tři velké stavby v rámci výstavby silničního okruhu kolem Prahy a zjistili, že kdyby se práce zadávaly po částech nebo po jednotlivých objektech jako jsou mosty nebo tunely, a v otevřených řízeních, mohlo se ušetřit minimálně 790 milionů korun z celkové ceny 15,5 miliardy korun.

„Prostor pro snížení cen jsme vyčíslili na 74 zakázkách na 12 až 20 procent. Jednalo by se o částku 40 miliard korun v absolutní hodnotě, což je skutečně grandiózní číslo,“ popsal efekty z rozdělování zakázek prezident NKÚ Miloslav Kala.

Nesmyslné požadavky

V České republice jsou často kritéria nastavená na konkrétní firmy. Mají takové požadavky, které může splnit jen omezený počet dodavatelů. A často jsou požadavky téměř nesmyslné.

V letech 2008 až 2009 získalo dvě třetiny finančního objemu zakázek na pozemní komunikace, tedy zakázky v hodnotě 62,5 miliardy korun, jen pět firem. A u 46 zakázek za více než 13 miliard korun byli jen dva nebo dokonce jen jeden uchazeč.

„NKÚ má nastavit zrcadlo, využívat média a veřejnost, projednávat věci na vládě a v poslanecké sněmovně a tím dosahovat zlepšení. To je to, co budeme dělat. My jsme nalézací orgán, nikoli sankční, což je dobře. My chceme, aby se tato věc zlepšila,“ dodal Kala.

Chytat a trestat podvodníky a korupčníky je podle něj prací policie.

Jitka Hanžlová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme