Předposlední chybějící úsek. Začala stavba dalšího kusu D3, tři a půl kilometrů bude stát 875 milionů

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu úseku dálnice D3 Nažidla – Dolní Dvořiště na Českokrumlovsku. Náklady na vybudování 3,5 kilometru dlouhého úseku činí 875 milionů korun, řekli v úterý novinářům zástupci ŘSD. Jde o předposlední část dálnice na jihu Čech, na níž nezačaly práce. Poslední úsek, který čeká na zahájení stavby, je mezi Nažidly a Kaplicí-nádraží.

Dolní Dvořiště Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozšiřování dálnice D1 u Brna

Začaly práce na stavbě úseku dálnice D3 Nažidla – Dolní Dvořiště (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Kremr | Zdroj: Český rozhlas

„Silnici I/3 se začalo říkat silnice smrti kvůli tragickým nehodám, které se tu staly. Loni uplynulo 20 let od autobusové nehody u Nažidel, při níž zahynulo 20 lidí. Už tehdy se hovořilo o dálnici jako o prioritě. Je třeba si uvědomit, že dálnice jsou pro automobilovou dopravu nejbezpečnější variantou,“ uvedl v úterý ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Kvůli železničnímu tunelu se má zbourat část dálnice D3 u Ševětína. Omezení mohou trvat několik let

Číst článek

Stávající silnice I/3, kterou doprava využívá, než bude dokončena dálnice, má pode ŘSD už nedostačující parametry. Jde o jednu z nejfrekventovanějších vozovek v regionu.

„Vzpomínám si na nehodu u Nažidel, kde jsem jako první lékař vystoupil ze sanitky a myslel jsem, že jsem se ocitl někde ve válce. Zahájení stavby tohoto úseku má proto pro mě i osobní rozměr,“ uvedl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

Ve výstavbě je nyní na jihu Čech 31,9 kilometru dálnice D3. V následujících měsících by měla zahájit stavba posledního úseku mezi Nažidly a Kaplicí-nádraží, který měří dvanáct kilometrů.

„Dálnice D3 patří mezi velmi důležité projekty. Touto cestou jezdí tři čtvrtiny České republiky na dovolené do Chorvatska nebo rakouských Alp. Vzhledem k tomu, že z rakouské strany bude dálnice hotová až za několik let, budou řidiči sjíždět provizorním sjezdem před státní hranicí,“ řekl ředitel ŘSD Radek Mátl. 

V Rakousku chybí část dálnice mezi Lincem a státními hranicemi. Celý rakouský úsek by měl být dokončený v roce 2031. ŘSD letos zprovozní v kraji 28,5 kilometru dálnice D3 včetně obchvatu Českých Budějovic.

V provozu je nyní 70 kilometrů D3, která má v budoucnu spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Měřit by měla 170 kilometrů. Celou D3 z Prahy k hranicím včetně středočeských částí chce stát podle ministerstva dopravy dokončit do roku 2031, jihočeskou část do roku 2026.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme