Stavba kanalizace v povodí Olše se přiblížila realizaci

Čistá řeka Olše a splnění závazku České republiky vůči Evropské unii. Nejen o to jde v miliardové investici do sítě kanalizací a čističek odpadních vod na Těšínsku a Třinecku. Projekt osmi měst a obcí Slezského vodohospodářského svazku se před nedávnem dostal z okraje propasti. Vyhráno ale zatím stále ještě není. Začít stavět sto kilometrů kanalizace a čtyři čističky odpadních vod je nutné nejpozději v polovině tohoto roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kanalizace | Foto: Jan Rosenauer

Vše se musí stihnout do konce roku 2010. Města a obce jinak přijdou o 700 milionů korun z Evropské unie. Starosta Vendryně na Třinecku Rudolf Bilko vidí v investici i přínos pro firmy, kterým v době krize ubývá zakázek. Výběrová řízení chtějí členové svazku vyhlásit ještě v únoru.

"Domníváme se, že se firem bude hlásit poměrně dost. Jiná věc je, jestli se tam nenajde někdo, kdo bude chtít kalit vodu," míní starosta. Odvolávání neúspěšných firem by totiž podle starosty mohla zdržet začátek stavby a všechno zmařit.

Možným kamenem úrazu jsou i peníze. Kvůli úsporám svazek projekt přepracoval. Obce se brzy stanou plátci DPH, kterou bude možné odečíst. Se státem také dohodl krytí kurzových ztrát.

"Pokud částka, která vyjde z výběrového řízení, bude v relaci s finančními částkami, s kterými postupně seznamujeme zastupitelstva, projekt má reálnou šanci," připomíná předsedkyně svazku a starostka Třince Věra Palkovská.

Rozpočty obcí na stavbu a změněné stanovy svazku už schválila zastupitelstva sedmi obcí. Čeká se už jen na verdikt zastupitelů Těrlicka. Starostka Lydie Vašková připouští, že schvalování nemusí být právě snadné kvůli pravidelným sporům s opozicí.

"Ze svých zkušeností vím, že každý bod programu a každá investice je tady řádně napadána," upozorňuje starostka.

Nepřijetí nových stanov by podle vedení svazku znamenalo velký problém. Na pondělní jednání do Těrlicka proto míří i právník, který zastupitelům případné nejasnosti vysvětlí.

Michal Schoffer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme