Stavba Národní knihovny na pražské Letné je dál nejistá

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina tvrdí, že návrh Národní knihovny od architekta Jana Kaplického na pražské Letné nikdy nebude. Řekl to v rozhovoru pro deník Právo. Na konci roku totiž uplyne lhůta pro vydání stavebního povolení. Pak se bude muset začít zařizovat všechno od začátku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vítězný návrh | Foto: Národní knihovna ČR

Předseda ÚOHS Pecina také prohlásil, že Kaplického návrh odporuje územnímu plánu. A změnit územní plán znamená čtyři hlasování pražského zastupitelstva - tím současným podle něj změny neprojdou.

Martin Pecina tvrdí, že soutěž podle našeho zákona nebyla. Zadavatelé ale u tak významné zakázky uplatní výjimku - a to jeho úřad uznal. Už dvakrát konstatoval, že daný typ architektonické soutěže mu nepřísluší hodnotit. Teď ale dál šetří dokumentaci k soutěži, spolupracuje s Evropskou komisí a nechává si vypracovávat odborné posudky z mezinárodního práva.

Předseda ÚOHS Pecina se obrátí se s oficiálním dotazem na Brusel: "Budeme se ptát komise, jestli tato výjimka, která je součástí nejenom našeho právního řádu, ale i evropských společenství, bude v Bruselu posuzována tak, že se vztahuje i na tento případ."

Co bude dál?

Brusel si může dát na čas do konce roku. Pak bude moci Pecinův úřad vydat definitivní stanovisko. Podle Peciny se ale nečeká, až úřad rozhodne, ale na to, až soutěž zruší.

Že Kaplického návrh odporuje územnímu plánu a jeho změna na pražském zastupitelstvu neprojde, to si myslí i ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek. Podle něj velká část představitelů hlavního města Kaplického podobu knihovny nechce.

Ve vysílání RAdiožurnálu Ježek řekl: "Po roce, který máme za sebou, po hledání věcných důvodů, proč tam stát nemá, se snad vrátíme do výchozího bodu. Řekneme si, že věcné důvody neexistují, že proč tam stát nemá, je rozhodnutí politické. A to rozhodnutí bude zřejmě NE."

Přehrát

00:00 / 00:00

22. 4. 8.50 Radnní interview J. Pokorného s V. Ježkem

Lenka Jansová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme