OBRAZEM: Dělníci pracují na obnově mariánského sloupu. Část náměstí se proměnila ve staveniště

Od rána se na Staroměstském náměstí nachází ohrazené staveniště. Začala zde stavba repliky mariánského sloupu. Do Velikonoc by mělo oplocení zmizet, s koncem stavby se počítá v polovině září. Obnova sloupu ale vyvolává rozporuplné reakce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autor repliky Petr Váňa se dočkal zahájení stavby. Na Staroměstském náměstí vzniklo ohrazené staveniště o rozměrech 7,5 × 7,5 metru, které převzala stavební firma. Dělníci od rána rozebírají historickou dlažbu a do konce týdne by se měli dokopat k původním základům sloupu ze 17. století. Z místa podle odhadů zmizí asi třicet tun dlažby.

Do Velikonoc oplocení zmizí

Místo sledují také archeologové. Prozkoumají původní základové kameny v hloubce zhruba půl metru. Na ní bude umístěna základová deska nového sloupu. „Je zajímavé, že tam někde bude původní zakládací kámen z roku 1650, pod kterým by měla být zakládací listina,“ uvedl sochař Váňa. Umístění základní desky by se mělo stihnout do konce března kvůli velikonočním trhům na náměstí.

Bude znovu stát mariánský sloup? Zastupitelé hlasovali pro, aby se tématu zbavili, tvrdí Pirát

Číst článek

Firmy i jednotlivci pracují na místě zadarmo. Samotné stavbě pomohla i Praha. Nebude požadovat poplatek za zábor staveniště. Podle Váni by vyšel asi na milion korun. Sloup po dokončení připadne Praze.

Symbol nadvlády i smíření

Pražští zastupitelé dříve opakovaně nesouhlasili s umístěním repliky původního sloupu. Váňa i přes nesouhlas začal loni s rozebíráním dlažby. Jeho aktivitu nakonec přerušila policie kvůli nepovolenému záboru. Stanovisko zastupitelstva se změnilo koncem letošního ledna, kdy stavbu povolilo. Podle Váni se ale nyní všechny organizace včetně radnice Prahy 1 staví k projektu vstřícně.

Pro část politického vedení a některé občany znamená sloup symbol nadvlády habsburské monarchie. Odmítavě se vyjádřili i někteří historikové, podle kterých na Staroměstské náměstí nepatří. Zastánci obnovy sloupu v něm vidí naopak symbol smíření a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války.

Sochař Váňa se svým týmem pracuje na replice 23 let. Každý rok jí věnoval zhruba dva měsíce práce a její vytvoření dotoval z jiných zakázek. Uvedl například kopii sousoší pro pražskou Loretu nebo sousoší Géniů v Národním muzeu. Sochař repliku přivezl do Prahy v asi 250 dílech. Původní sloup pochází ze 17. století a kvůli spojitosti s habsburskou monarchií jej v roce 1918 svrhl dav. O jeho návratu se diskutuje od 90. let.

Adam Bejšovec, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme