Stavba výrobní haly v lokalitě Vitín

Stavba výrobní haly v lokalitě Vitín K obci Vitín u Českých Budějovic patří také část Libochova, kde je stejnojmenná chatová oblast i několik rodinných domků ve volné krajině. Společnost NET CZ s.r.o. má v úmyslu v této lokalitě postavit na 8 000 m čtverečních halu, kde by se měly vyrábět síťové doplňky pro automobily. Pozemek je obecní a zastupitelstvo zmíněné firmě ho také prodalo. Několika občanům se nelíbí záměr obecního zastupitelstva a založilo občanské sdružení Libochovka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stavba | Foto: Jan Rosenauer

Jitka Vokatá, která se tímto případem zabývala, si k mikrofonu nejdříve přizvala mluvčího sdružení Richarda Onstaina a zeptala ho, co je důvodem jejich protestu.

Richard Onstain: My nejsme přesvědčeni o tom, že by tato oblast by měla být poznamenána výstavbou nové továrny na zelené louce. Územní plán a urbanistická studie tuto krajinu popisuje jako památkově chráněnou oblast zasahující do Třeboňské pánve. My jsme sepsali petici a podepsali ji v podstatě všichni občané a obyvatelé lokality. Zastupitelstvo tomu nevěnovalo prakticky žádnou pozornost. Ta předmětná louka na ní může proběhnout aktivita obce, že může být využita nějakým způsobem, ale toto využití by mělo odpovídat charakteru přírody, okolí, zástavby atd.

Zmíněnou petici podepsalo 47 občanů. Z toho 22 z nedalekých Chotýčan, 16 s trvalým bydlištěm v Českých Budějovicích, 2 z Prahy a pouhých 7 z Vitína, tedy obce, které se to nejvíce týká. Protože tento počet je trochu zarážející, zajela jsem do Vitína, abych přímo na místě zjistila názor několika náhodně vybraných místních obyvatel.

Obyvatelé: Souhlasím, protože alespoň budou mít lidé práci.

Obyvatelé: Nebudou muset dojíždět, nemá práci, lítá po práci a tady by ji měla u nosu.

Obyvatelé: Proč by ne, vždyť je to tady mrtvé. Pracovní místa v místě budou, já nevím asi 60 nebo kolik.

Obyvatelé: Tam by to nikomu vadit nemělo a získali by lidé práci.

V petici občanského sdružení Libochovka se o záměru firmy NET hovoří jako o výstavbě průmyslového komplexu, který zohyzdí toto území, bude mít negativní dopad na ekologii celé lokality a negativní vliv na kvalitu všech obyvatel. O reakci na tato slova jsem požádala starostu Vitína Josefa Klečku.

Josef Klečka: Obec Vitín nezřizuje žádný průmyslový komplex ani průmyslovou zónu. Ta plocha se má využít pro výstavbu výrobní haly, která bude charakter občanské zástavby. Zde se skutečně nejedná o panenskou přírodu. Je to pozemek, který je ze dvou stran omezen dopravou. Tato výroba v současné době existuje přímo v zástavbě rodinných domků v hluboké nad Vltavou, a podle našich osobních zjištění není žádný dopad, žádné zplodiny, žádný hluk, žádný kouř. Tato aktivita přinese pro občany určitou zaměstnanost, v neposlední řadě nezanedbatelný přínos daňový z tohoto pozemku do obecní pokladny.

Pozemek je v současné době již prodán a projekt firmy NET byl příslušnými orgány schválen. Vypadá to tedy, že přání vitínských obyvatel získat v místě bydliště zaměstnání budce splněno. Zda to bylo rozhodnutí správně, ukáže až čas.

Přepsal: Česká informační agentura

Silvie Havelková, Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme