Stavbou památníku v Letech u Písku se zabývá vláda

Stát by mohl pozemky pro stavbu památníku romského holocaustu v Letech u Písku od okolních obcí vykoupit ještě letos. Aktualizovaný projekt prací na úpravě pietního místa, kde za druhé světové války stál sběrný tábor pro Romy, posoudí vláda.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velkokapacitní vepřín v Letech

Velkokapacitní vepřín v Letech | Foto: Jan Rosenauer

Oběti romského holocaustu zatím v Letech připomíná kříž a pomník z několika balvanů. Úprava pietního místa, které má mít na starosti Památník Lidice, by mohla být dokončená v příštím roce. Už schválený rozpočet by neměl být překročen.

"Celá akce je vyčíslena na 21 milionů korun. Vláda tuto částku schválila již na svém květnovém zasedání a nepředpokládá se, že by měla být v příštím roce zvýšená. V podstatě je to rozpočet na práce až do jejich dokončení," uvedla mluvčí ministerstva kultury Viktorie Plívová.

Vykoupení velkovýkrmny vepřů, která leží poblíž místa původního tábora, projekt neobsahuje. Pozůstalí po obětech dál trvají na tom, že vepřín narušuje pietu místa.

"Máme tady pohřbené své lidi a budeme trvat až do soudného dne na tom, aby prasečák z tak exponovaného místa zmizel," řekl Radiožurnálu předseda výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Památník v Letech u Písku. Téma pro Ivana Mlse z jihočeské redakce Českého rozhlasu.

Na přemístění vepřína a vybudování důstojného památníku obětem romského holocaustu apelovaly už i různé mezinárodní organizace.

Přečtěte si také:
Kocáb: Jednání o možné stavbě památníku v Letech u Písku začala
Špidla: Rozhodování o vepříně v Letech je plně v rukou české vlády

Ivan Mls, Václava Marešová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme