Stavební firmy žalují pražskou elitní školu Dino o 20 milionů korun

Elitní soukromá pražská škola Dino čelí nařčení, že nezaplatila údajně dvacet milionů korun za rekonstrukci svého areálu. Obviňují ji z toho stavební firmy, které v loňském roce školu opravily. Celý spor deseti firem a školy by mohl skončit u soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matematická učebnice | Foto: Fotobanka stock.xchng

O soukromé pražské škole Dino Schools of Prague se doposud mluvilo v superlativech. Výběrová škola pro nadané děti, kterou při zahájení otevíral i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Jiný názor ale na prestižní mateřskou a základní školu s gymnáziem teď má deset stavebních firem. Chtějí zaplatit za práci, kterou odvedly na její rekonstrukci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petry Benešové o sporu stavebních firem a školy Dino, která jim údajně dluží miliony korun za práci

„My jsme tam prováděli část elektro, dodávky rozvaděčů, veškeré rozvody silnoproudu, osazovali jsme tam svítidla. Dohromady jsme tam prostavěli 4,8 milionu, zaplatili nám 400 tisíc, takže dneska nám dluží 4,4 milionu korun. My ty peníze prostě musíme dostat nazpátek,“ říká majitel firmy Este Pardubice Lukáš Stehno.

Na slibované peníze, zhruba 1,6 milionu korun čeká i Martin Jelínek z firmy MM - Servis, která do školy dodávala podlahové krytiny a barvy. „Ta škola díky tomu, že firmy nedostaly zaplaceno, tak může dnes fungovat, oni používají cizí věc,“ zlobí se.

Deset firem, které se podílely na opravách, proto teď podává na policii trestní oznámení za podvod.

Podle jejich právníka Miroslava Nypla mají šanci uspět. „Jediný, kdo nedostal zpátky finanční prostředky jsou firmy, které pomohly škole na nohy,“ upozorňuje Nypl.

Stavební práce a opravy pro školu v loňském roce zajišťovala společnost Czech Bau jako generální dodavatel, který na celou rekonstrukci dohlížel. Czech Bau ale po skončení oprav změnil majitele a s malými firmami, které si původně najal na jednotlivé stavební práce, teď nikdo z původních ani současných vlastníků společnosti nekomunikuje.

Zřizovatelka Dino Schools Yveta Páleníčková už před dvěma týdny řekla, že žádné dluhy nemá a peníze Czech Bau, generálnímu dodavateli stavby, už zaplatila. Od té doby je ale nedostupná, telefon má vypnutý a ozývá se jen hlasová schránka.

Vyjadřovat se nechce ani ředitel gymnázia Dino Václav Řešátko. Odpověď za školu nakonec poslal mailem pouze Karel Jindra, obchodní ředitel Dino Schools of Prague. Uvádí v něm: „Není mi nic známo o vámi uváděném trestním oznámení a k jeho případnému podání na naši školu nespatřuji žádný opodstatněný důvod. Ve věci, kdy je proti nám již několik měsíců vedena cílená kampaň založená na nepravdivých skutečnostech, jsme již podali trestní oznámení.“

Jediný, kdo chce s údajně podvedenými firmami teď mluvit je společnost Stopdluhům O.I.D.S., která má zajistit vyrovnání pohledávek věřitelů u firmy Czech Bau a také u školy Dino.

"Dozvěděli jsme se, že Dino Schools nic nedluží, naopak Czech bau je dlužno. Dozvěděli jsme se, že byla odvedena špatná kvalita prací, reklamace nemáme k dispozici, ve stavebních denících není jediná zmínka o tom, že by se stavělo špatně,“ vysvětluje za společnost Stopdluhům Petr Kavínek.

Opravená budova školy není doposud zkolaudovaná. Stavební úřad povolil pouze předběžné užívání. Přesto se tady nadále děti učí.

Petra Benešová, Eva Presová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme