Další problém chystaného stavebního zákona: vnitru vadí přesun úředníků, vyšel by až na 32 miliard

Ministerstvo vnitra vedené šéfem sociálních demokratů Janem Hamáčkem doporučí na prvním zasedání vlády po Novém roce nepřevádět úředníky zabývající se povolováním staveb z obcí na stát. Podle analýzy odkáže na vysoké náklady spojené s přesunem až 13 500 úředníků a spisů. Náklady vyčíslilo od 2 do 32 miliard. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) připravující změny stavebního zákona míní, že analýza zahrnuje i nereálné krajnosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vnitro podle analýzy, kterou má ČTK k dispozici, jednorázové náklady vyčíslilo na 2,2 miliardy v minimální variantě. V maximální verzi by se vyšplhaly na 32 miliard korun, počítá totiž s výstavbou budov za 29 miliard korun. Každoroční náklady se podle studie zvednou o 2,3 až 2,7 miliardy korun. Podle Dostálové je maximální částka nereálná.

Ohrozí bezpečnost, kritizují hasiči chystanou novelu stavebního zákona. ‚Napravíme,‘ zní z ministerstva

Číst článek

„Samozřejmě analýza ministerstva vnitra jde do hypotetických úvah, že bychom úřady postavili někde na zelené louce, to se nikdy nestane. Počítáme s částkou dvou až tří miliard na transformaci a digitalizaci,“ řekla Dostálová. I autoři návrhu si dali zpracovat studii nákladů, uvedla. V některých vyčíslených nákladech se podle Dostálové s analýzou vnitra neliší.

Podle nového stavebního zákona by měla v Česku vzniknout dvoustupňová povolovací soustava v čele s Nejvyšším stavebním úřadem, pod nímž mají vzniknout krajské stavební úřady, které budou mít v obcích pobočky. Nyní je v Česku 730 stavebních úřadů. Případný pokles stavebních řízení na polovinu během přeměny stavebních úřadů může pro ekonomiku znamenat podle analýzy vnitra ztrátu až 204 miliard korun, tedy 3,5 procenta HDP.

Urychlení povolování staveb

Dokument varuje, že paralýza úřadů způsobená problémy s přesunem zaměstnanců a materiálu může trvat rok až rok a půl. Pokles produkce podle autorů nebude okamžitý, lze na něj pohlížet jako na ušlý zisk. Při propočtech vycházeli z předpokladu, že milion investovaný ve stavebnictví má potenciál zvýšit produkci Česka až o 3,09 milionu korun. Na riziko, že by mohl nový stavební zákon spojený s přesunem agendy zastavit povolování staveb na rok až dva, upozornila výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Zaorálek o připravovaném stavebním zákonu: Nespatří světlo světa, pokud nenajdeme dohodu

Číst článek

„Současný systém výkonu stavební agendy ve spojeném modelu je třeba reformovat. Je však nutné tak činit ve shodě s územními partnery a dotčenými subjekty centrální veřejné správy. Z tohoto pohledu se jeví jako vhodnější dokončit nejdříve reformu procesu a následně zhodnotit nutnost reformy institucionální struktury,“ shrnuje předloha. Dodává, že institucionální stránce přeměny stavebního práva ministerstvo pro místní rozvoj nevěnovalo při přípravě patřičnou pozornost.

Návrh nového stavebního zákona má urychlit a zjednodušit povolování staveb. Připomínkové řízení skončí v pondělí 23. prosince. Zákon, který má řadu kritiků, by měl podle plánu vlády platit od roku 2021 a pomoct zrychlit výstavbu. Podle kritiků nahrává developerům a popírá veřejné zájmy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme