‚Chybí promyšlenost i profesionalita.‘ Ombudsman píše premiérovi kvůli návrhu stavebního zákona

Ministerstvo pro místní rozvoj podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka postupuje ohledně návrhu nového stavebního zákona nestandardně. Křeček se kvůli tomu obrátil na premiéra a předsedu ANO Andreje Babiše. Kancelář ombudsmana to ve středu uvedla na svém webu. Ministerstvo kritiku odmítlo.

Praha (Aktualizováno: 20:00 15. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Křeček | Zdroj: Profimedia

„Od samého počátku přípravy nového stavebního zákona postrádám na straně ministerstva promyšlenost, profesionalitu i přiměřenost. Považuji za nepřípustné, aby k novelizaci tak zásadního předpisu docházelo postupem, kterého jsme svědkem,“ kritizoval ombudsman Stanislav Křeček ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením Kláry Dostálové za ANO.

Hospodářská komora dává od stavebního zákona ruce pryč, říká Dlouhý. Kritiku o podjatosti odmítá

Číst článek

„Nejenže ministerstvo postupuje netransparentně, nerespektuje legislativní pravidla vlády, ale také mrhá prací desítek odborníků,“ uvedl. A doplnil, že podoba nového stavebního zákona je zásadní především pro ekonomický rozvoj země a podle něj ukvapená práce ministerstva může přinést víc škody než užitku.

Nový stavební zákon má výrazně zjednodušit a zrychlit stavební řízení. V současnosti je v připomínkovém řízení. To bylo původně z konce ledna posunuto na konec března. Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo premiéra, aby ho kvůli situaci kolem koronaviru posunul na konec dubna.

Ombudsman uvedl, že připomínkové řízení je atypické. „Společně s institucemi, které se k mému otevřenému dopisu připojily, veřejně odmítáme postup předkladatele, kterým nám nejprve poskytl termín pouhých pěti pracovních dnů k vypracování a uplatnění připomínek a teprve po výhradách z mé strany termín (nikoliv dostatečně) prodloužil. Podstatou však zůstává, že se návrh významným způsobem změnil, a nebyl tedy podroben připomínkovému řízení v plném rozsahu,“ stojí v dopise premiérovi Andreji Babišovi.

Reakce ministerstva

Lhůta pro vypořádání připomínek k novému stavebnímu zákonu, který má výrazně zjednodušit a urychlit povolování staveb, je dostatečná. Ministerstvo pro místní rozvoj, které za zákon odpovídá, ho považuje za nezbytný k obnově ekonomiky po skončení epidemie koronaviru. Uvedla to ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová za ANO.

Podle Dostálové ministerstvo vypořádává připomínky ke stavebnímu zákonu průběžně posledních pět měsíců a s připomínkovými místy jsou úředníci v kontaktu. Na konci ledna prodloužilo termín o dva měsíce, poté kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru o další měsíc do konce dubna.

Návrh stavebního zákona stáhnout neplánuji, věci je potřeba posouvat dál, říká ministryně Dostálová

Číst článek

„Dubnové poslední finální kolo vypořádání slouží zejména k tomu, aby se daly ještě dohodnout poslední detaily, na kterých nepanovala shoda, a zákon odešel do vládního legislativního procesu v co nejvíc konsensuální podobě. Už v polovině března zůstala k dořešení pouze čtvrtina připomínek,“ uvedla Dostálová.

Ministerstvo si podle ní uvědomuje, že tempo přípravy zákona je rychlé a klade na připomínková místa velké nároky zejména v dnešním nouzovém stavu. I vzhledem k budoucnosti se ale podle Dostálové ministerstvo musí pokusit dodržet původní harmonogram přípravy a schválení zákona ještě touto sněmovnou.

„Až pomine aktuální zdravotní nebezpečí a bude třeba ozdravit ekonomiku, bude stavebnictví jeden z nejdůležitějších nástrojů. Máme před sebou řadu smysluplných veřejných projektů. Dostavbu dálniční sítě, vysokorychlostní tratě, nemocnice nebo školy. Děláme všechno pro to, aby nastartování hospodářství nekomplikovaly v budoucnu přeregulované a zdlouhavé povolovací procesy a chceme o to požádat i představitele připomínkových míst,“ doplnila Dostálová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme