Stavebních úřadů by mohlo být v budoucnu méně

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský nevylučuje, že počet stavebních úřadů se může v budoucnosti zmenšit. O konkrétních číslech ale zatím mluvit nechce. Snížení počtu úřadů totiž podle něj musí předcházet debata v koalici i s hejtmany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeřáb - stavba | Foto: Comstock Images

Radost z tohoto nápadu nemá například starosta Ždírce nad Doubravou Jan Martinec. Podle něj by snížení počtu stavebních úřadů lidem u něj v obci zkomplikovalo život.

„Ti úředníci budou někde jinde, například v Chotěboři, což je dál a lidé tam budou muset dojíždět, nebudou znát situaci a budou zmatení. Takovou zkušenost už máme. Sebrali nám výkon státní správy v rámci stavebních úřadů, respektive výstavby komunikací. To dnes obhospodařuje Chotěboř a vidíme sami, jak je to nepružné řešení,“ uvedl Martinec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problematika lokálních stavebních úřadů. Téma pro právníka Svazu měst a obcí Pavla Drahovzala.

Podle právníka Svazu měst a obcí Pavla Drahovzala má ale návrh ministra Janovského určitou logiku.

„Určitou logiku to má. Spíše z návrhu ale vyplývá určitá možnost reorganizace výkonu obsáhlé agendy státní správy, aby místní stavební úřady nemusely spravovat tak složitá řízení o rozhodovat o složitých stavbách,“ uvedl ve Stalo se dnes Drahovzal a dodal:

„K paušálnímu a plošnému rušení stavebních úřadů se však nekloníme. Pro občany by takový krok jednoznačně znamenalo snížení dostupnosti služeb těchto úřadů. Nehledě na to, že ke každé funkci místních stavebních úřadu se pojí značná znalost tamních poměrů, což je mnohdy v rozhodovací fázi určující.“


V současnosti je v Česku přibližně 700 stavebních úřadů. Zredukovat jejich počet chtělo už ministerstvo v roce 2008 za vedení Jiřího Čunka. Od plánu se ale nakonec ustoupilo.

Veronika Malá, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme