Stavitele a ekology stále rozděluje spor o podobu dálnice D8

Stavitelé dálnice D8 a zástupci ekologů opět řeší podobu trasy přes České středohoří. Už potřetí se kvůli tomu sešli v kanceláři hejtmana Ústeckého kraje zástupci ministerstva dopravy, ředitelství silnic a dálnic a ekologických organizací. Dálnice D8 má spojit Prahu a Drážďany. Úředníci se ale s ekology nemohou dohodnout na tom, jestli má zmíněný úsek vést po zemi nebo pod zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rychlost jízdy přes poškozený most | Foto: Jan Rosenauer

Ochránci přírody prosazují jeden dlouhý tunel, který by zachoval ráz krajiny. Naopak generální ředitelství silnic a dálnic chce vést dálnici po povrchu a počítá jen de dvěma krátkými tunely. "Podle našeho názoru je to z hlediska stupně zpracování projektové dokumentace a celého procesu nejoptimálnější," říká zástupce ŘSD Alois Lichnovský.

Geolog z Akademie věd Vladimír Cajz, který k úseku přes České středohoří vypracoval odbornou studii, prosazuje plán ekologů. Podle něho by byla stavba jednoho dlouhého tunelu jednodušší. "Vidím velký problém v geologických záležitostech pro stavbu dvou krátkých tunelů. Možnost tunelu Kubačka má dokonce jednodušší geologické podmínky, než třeba tunely pražského metra," řekl Cajz.

Hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc přiznal, že by teď souhlasil s jakoukoliv variantou, která by odvedla kamiony z vesnic. "Budu doporučovat tu variantu, která povede co nejrychleji k cíli. To znamená, že si musíme srovnat lhůty výstavby obou dvou variant, a nejen výstavby, ale hlavně přípravy," potvrdil Šulc.

Už nyní je ale pravděpodobné, že do roku 2007 dálnice D8 hotová nebude. Pokud by začala stavba tunelu, pak by řidiči jezdili přes České středohoří nejdříve za tři roky. Když bude stát dál trvat na povrchové dálnici, ekologové budou stavbě bránit.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme