Stávka lékárníků bude zároveň startem vysvětlovací kampaně

Lékárníci chtějí lidem vysvětlit, proč tříprocentní pokles maximální povolené marže je pro ně likvidační. Ministr zdravotnictví David Rath se nátlakových akcí nebojí a předpokládá, že většina lékáren se jich nezúčastní. Premiér Paroubek k tomu dodal, že je paradoxní, že stávkovat nebudou ti, kteří by na to mohli mít právo se svými podprůměrnými mzdami, ale ti, kterým se zkrátí poněkud zisky. Majitelé malých lékaren ovšem tvrdí, že si za současných podmínek vydělají míň než jejich zaměstnanci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna | Foto: Jan Rosenauer

Lékárníci zavřou 30. ledna na tři hodiny lékárny. Zároveň zahájí kampaň, ve které vysvětlí, proč podle nich politika ministra zdravotnictví Davida Ratha ohrožuje existenci především malých lékáren. Po jednání s premiérem Jiřím Paroubkem to řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Stávka lékárníků má být reakcí na snížení marže na léky z 32 na 29 procent. Chudoba přišel na schůzku s premiérem s návrhem, aby snížení marže bylo zrušeno u levnějších léků do 350 korun, což by pomohlo udržet ekonomicky malé lékárny. Paroubek to odmítl, ale vyzval lékárníky k dalšímu jednání s ministrem zdravotnictví Davidem Rathem. Lékárníci teď drží stávkovou pohotovost. Obávají se, že kvůli snížení obchodní přirážky na léky z 32 na 29 procent klesnou jejich příjmy o 15 procent a ohrozí to existenci čtvrtiny z 2200 lékáren.

Pokud se s ním lékárníci domluví, jsou podle Chudoby připraveni od stávky odstoupit. "Pokud by byl pan ministr ochoten přijmout alespoň dočasné kompromisní řešení, které jsem navrhoval, tak bychom to určitě odvolali," řekl Chudoba.

Nedělní jednání premiéra Paroubka s prezidentem Chudobou o současné situaci ve zdravotnictví tak nic nového nepřineslo. Premiér s návratem marží na původní výši nepočítá, a proto podle Chudoby lékárníci nemají důvod odstupovat od plánu, který mají připravený.

"Představenstvo komory rozhodlo již před několika dny, že pokud moje závěrečné jednání u pana premiéra nebude úspěšné, tak budeme pokračovat ve scénáři a zahájíme takzvanou osvětovou kampaň k veřejnosti. Ta bude odstartována 30. ledna tříhodinovým uzavřením lékáren," dodal.

"Domníváme se, že v současné době veškeré naše pokusy a vstřícnost, kterou jsme projevovali jak k ministru zdravotnictví, tak k panu premiérovi, se nesetkala s očekávanou odezvou, a nevíme, jak jinak upozornit veřejnost na situaci, která v našem oboru je," řekl Radiožurnálu předseda Grémia majitelů lékáren Jaroslav Polách.

Milan Kopp, Ondřej Černý, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme