Stávka na železnici nebude

Stávka na železnici je zažehnána. Odboráři se dohodli, že dají novému vedení čas, aby mohlo uskutečnit záměry, které jim předložilo. Odborovému sdružení železničářů se nelíbí, že firma propouští více zaměstnanců než plánovala. To vedení Českých drah odmítá. Generální ředitel Josef Bazala slíbil řešení problémů spojených s propuštěním. Letos má z podniku odejít šest tisíc lidí, podobně jako loni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestování vlakem

Cestování vlakem | Foto: Jan Rosenauer

Stávka se tedy neuskuteční. Nové vedení Českých drah dostane od odborů čas, aby mohlo zrealizovat plány, se kterými se obě strany seznámily. Mezi ně patří zejména vytvoření pracovního týmu, který by měl přezkoumat už rozdané výpovědi. Odbory se totiž domnívají, že dráhy propouštějí více zaměstnanců, než původně plánovaly.

Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl předseda Odborového sdružení železničářů Jaromír Dušek, tým bude přistupovat případ od případu ke každé dohodě o rozvázání pracovního poměru. To podle Duška znamená: "Docílit třeba zpět vzetí výpovědi, případně zrušení dohody u těch zaměstnanců, kteří nesplňují kritéria pro poskytnutí doprovodného sociálního programu Českých drah."

Generální ředitel Českých drah Josef Bazala je problémy, které s propouštěním zaměstnanců společnosti souvisejí, připraven řešit: "Jsme připraveni prodiskutovat konkrétní problémy, které se mohou vyskytovat v našich výkonných jednotkách, kde buď přednostové nedodržovali úplně zákoník práce, případně věci, které jsme v kolektivní smlouvě, i když neplatí, slíbil, nebo se postupuje zbytečně rychle mimo doprovodný sociální program."

Proto tedy vznikne speciální komise. Během čtrnácti dnů nebo tří týdnů konkrétní připomínky zváží a dojde k nějakému závěru. Josef Bazala odborům také slíbil, že se zasadí o včasné podepsání kolektivní smlouvy. Ústředí odborové centrály teď bude čerkat, jak se situaci s pomocí nového vedení podaří vyřešit. Definitivní zažehnání stávky ale rozhodnutí Odborového sdružení železničářů podle předáka Duška neznamená.

Naďa Bělovská, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme