Stávka některých pražských řidičů tramvají byla nelegální

Únorová stávka části řidičů pražských tramvají nebyla v souladu se zákonem o kolektivním vyjednávání. Rozhodl o tom Městský soud v Praze, který řešil spor mezi pražským dopravním podnikem a Federací řidičů tramvají. Federace řidičů tramvají podle soudu neohlásila stávku tři dny předem a nenahlásila počet stávkujících. Její šéf Antonín Dub se s verdiktem nehodlá smířit. Počítá s odvoláním třeba až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záď tramvaje

záď tramvaje | Foto: Jan Rosenauer

Žalobu na určení legálnosti stávky podal Dopravní podnik hlavního města Prahy k městskému soudu den po stávce. Po stávkujících řidičích chce mimo jiné zaplatit škodu, kterou stávka způsobila.

Argument tramvajáků, že právo na stávku jim zaručuje Listina základních práv a svobod a že nejednali v souladu se zákonem o kolektivním vyjednávání, protože s tím nesouvisel, soudce zamítl.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Jedlička: Rozsudek o stávce

"Stávku řidiči nenahlásili ani tři dny předem, ani nebyl nahlášen počet stávkujících, ani ten, kdo bude za stávkující jednat se zaměstnavatelem," uvedl soudce. Šéf federace Antonín Dub oponuje: "Stávkovou pohotovost jsme vyhlásili již začátkem ledna, to je dost dlouhá doba, aby se mohl podnik připravit."

Jednodenní stávkou vyhlášenou na 3. února Federace řidičů tramvají chtěla docílit srovnání platů s řidiči autobusů a žádala odvolat generálního ředitele dopravního podniku. Na trať tehdy nevyjela jen asi třetina všech pražských řidičů tramvají. Ostatní odboráři se nepřidali.

V řadě vozoven tehdy došlo ke strkanicím, když se vedení firmy pokusilo odstranit automobily a tramvaje blokující výjezd. Podle stávkujících došlo k několika potyčkám, u kterých asistovala policie. Firma se bránila tím, že policii zavolala proto, aby odstranila překážky z kolejí.

Předseda Federace řidičů tramvají Antonín Dub tvrdil, že některé řidiče přiměl k vyjetí z vozoven nátlak. Radiožurnálu řekl, že stávkující, kteří blokovali výjezd tramvajím násilím, vytlačila policie a agentura dopravního podniku. "V mnohých vozovnách byla demonstrace, stávka řidičů násilím rozehnána za účasti policie a za účasti agentury dopravního podniku, který použil fyzického násilí vůči řidičům. Byli na nás použiti těžkooděnci v kuklách a se štíty, několik řidičů muselo vyhledat lékařské ošetření. Budou podána trestní oznámení na konkrétní osoby, policisty, kteří neadekvátním způsobem zasáhli proti stávkujícím, kteří poklidně stávkovali ve svých vozovnách." Podle Duba bylo zraněno asi 10 stávkujících řidičů.

Mluvčí dopravního podniku Dubova tehdy tvrzení o násilí striktně odmítala: "Já bych se vůbec nezdráhala tyto informace označit za lživé. Samozřejmě stávkující mají možná právo na stávku, i když my ji stále považujeme za protizákonnou. Nicméně nemají právo bránit těm, kteří stávkovat nechtějí a chtějí vyjet z vozoven. My jsme nepoužili žádné násilí, toho se policie určitě nedopustila. Nedošlo ke zraněním. Podle našich informací nikdo ze stávkujících řidičů nevyhledal ošetření. Takže tyto informace jsou zcela lživé."

Policisté v únoru zasahovali ve vozovnách na Žižkově, v Motole, v Kobylisích a ve Strašnicích. Řešili ale pouze přestupky.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Michal Doležal, Marika Táborská, Miroslav Jedlička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme