Stávka německých strojvůdců ovlivnila dálkové vlaky i spoje na severu Čech

Od šesté do deváté hodiny ranní v Německu stávkovali strojvůdci železničního dopravce Deutsche Bahn. Požadují vyšší platy a zkrácení pracovní doby. Výluky se dotkly i železničních spojů v Česku. Vlaky jedoucí z Německa ráno nabíraly až tříhodinová zpoždění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnes opouštějí nádraží v Norimberku lokomotivy o poznání rychlejší | Foto: Klára Stejskalová

Protest německých strojvůdcu ovlivnil i přeshraniční spoje v Plzeňském, Ústeckém a Libereckém kraji. Některé regionální vlaky, například mezi Libercem a Drážďany, byly úplně zrušeny.

Stávka zpozdila i mezinárodní vlaky. „Spoj z Berlína do Budapešti nabral minimálně tříhodinové zpoždění,“ uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

U expresu z Berlína do Budapešti proto vypravily České dráhy přes české území náhradní soupravu z Prahy, která vyjela podle jízdního řádu.

Minimálně tříhodinové zpoždění ale dráhy očekávají u mezinárodního rychlíku z Hamburku do Villachu. I místo něj dráhy zřejmě vypraví náhradní spojení. Výrazné zpoždění také nabraly noční spoje z Amsterdamu a Curychu.

Ke stávce vyzvala strojvedoucí jejich odborářská organizace, která zastupuje asi 20 tisíc lidí.

Její zástupci požadují pro strojvůdce zvýšení platu o pět procent a naopak snížení pracovní doby z 39 hodin na 37 týdně. S vedením drah však zatím nenašli společnou řeč.

Dnešní varovná stávka není první a pravděpodobně nebude ani poslední. Odbory už varovaly, že pokud dráhy nepřistoupí na jejich podmínky, hodlají stávku prodloužit.

Ve vyjednávání s Německými drahami nejde jen o lepší podmínky pro strojvedoucí, ale také o mocenský boj mezi dvěma konkurenčními odborářskými organizacemi.

Odbory strojvedoucích by chtěly zastupovat další zaměstnance drah, kteří nyní spadají pod železniční odbory. Vedení drah označilo stávku za nesmyslnou.

Aktuální informace o vlacích v Česku najdou lidé na webu Českých drah.

Pavel Polák, Petra Hosenseidlová, Václav Rokyta, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme