Stávka odborů bude. Naděje na dohodu neexistuje, řekl Zavadil

V Česku se stávkovat bude. A to i přesto, že premiér Petr Nečas už avizoval, že vláda od záměru snižovat objem mezd neustoupí. Protesty odborů plánované na 8. prosince potvrdil v pořadu Stalo se dnes předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Zavadil - nový předseda ČMKOS

Jaroslav Zavadil - nový předseda ČMKOS | Foto: Tomáš Adamec

Existuje podle vás ještě prostor pro dohodu a tedy odvrácení stávky?

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil v pořadu Stalo se dnes.

Vláda se rozhodla jít do velké změny systému odměňování, která ve své podstatě může přinést ještě horší věci, než je jenom avizovaných mínus deset procent. Neustále jsme navrhovali, aby se od této změny ustoupilo a aby se připravil prostor pro jednání, kde by se mohl v klidu velmi rozumě nastavit nový systém odměňování. A to vláda prostě odmítla.

Podle vás už tedy naděje na dohodu neexistuje?

Já si myslím, že za téhle situace ne. Vláda si to mohla uvědomit. My jsme na to upozorňovali, řekli jsme, že změna systému je ještě podstatně horší než mínus deset procent. A také varianty, které byly nabízeny ze strany vlády, ve své podstatě směřovaly neustále k pásmovému odměňování. To pro nás přijatelné nebylo.

Co vám na pásmovém odměňování tak vadí? Jeho zastánci tvrdí, že by tak kvalitně pracující zaměstnanec mohl být odměněn po právu a nemuseli by být preferováni jen zaměstnanci s ohledem na to, jak dlouho na daném místě působí...

Já bych zastáncům doporučil, aby znovu absolvovali vysokou školu, kde by jim určitě někteří profesoři vysvětlili podstatu různých mzdových systémů. Tento mzdový systém je založen na tom, že o odměňování zaměstnanců budou ve své podstatě rozhodovat subjektivně řídící pracovníci institucí. To přeci není normální. V každém odměňování by měla existovat pravidla.

Pokud bychom se teď měli věnovat vládním škrtům, tedy snížení objemu mezd o deset procent. Proč tady nesouhlasíte, vždyť různé škrty se teď provádějí napříč Evropou?

Zatímco česká vláda jde cestou pouhých škrtů na výdajové straně, tak vlády jiných zemí vedle těchto škrtů samozřejmě hledají také zdroje na příjmové straně.

V nedávné finanční krizi zaměstnanci soukromé sféry museli leckde přistoupit na zkracování pracovní doby a pokles mezd. Proč by státní zaměstnanci měli být výjimkou?

V soukromé sféře se ví, že jakmile se situace zlepší, tak se to vrátí do normální situace a dále se jedná o navyšování platů. Zatímco v téhle sféře bylo řečeno mínus deset a dost. Proto jsme chtěli závazek vlády, aby jasně deklarovala, že pokud se sníží objemy, tak bude na tu dobu, na kterou se to dohodne.

Ondřej Houska, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme