Vláda by měla okamžitě odstoupit, uvedl Babiš. Fiala podle něj protesty zesměšňuje

Opozice kritizuje přístup vlády k pondělní stávce. Podle Andreje Babiše (ANO) premiér Petr Fiala (ODS) demonstrace dehonestuje. Vláda formu protestu nepovažuje za nejlepší, právo stávkovat přesto respektuje. Jednání odborů totiž považuje za nátlakové a konfrontační.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Levice nabízí řešení

Levice nabízí řešení | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vláda by měla okamžitě odstoupit, premiér Fiala nekomunikuje a zemi škodí, řekl novinářům v souvislosti s pondělní stávkou odborů šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Protesty jsou podle Babiše výsledkem toho, že vláda nezvládla inflaci, způsobila zvýšení cen elektřiny a odehnala ze země investory. „Každý by čekal, že vystoupí a bude situaci smířlivě řešit,“ konstatoval Babiš.

Dodal, že namísto toho vystupuje předseda vlády arogantně, výsměšně a protesty dehonestoval.

Podle Karla Havlíčka (ANO) lidé chtějí žít důstojně a firmy podnikat jako v okolních zemích. Proto se postavili proti vládě.

Také podle Tomia Okamury je přístup vlády ke stávce arogantní. Na síti X uvedl, že premiér urazil všechny nespokojené občany, kteří se chtějí pondělní stávky zúčastnit.

Reakce vlády

Ozdravení financí i reforma penzí jsou ale podle Petra Fialy nutné a kabinet z nich neustoupí. Také vicepremiér Vít Rakušan (STAN) je o správnosti vládních kroků přesvědčen.

Proti stávce odborů se vymezil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), podobně jako premiér Fiala jejich jednání považuje za nátlakové a konfrontační. 

„Nikomu se nelíbí platit víc za elektřinu či potraviny nebo že rostou pomaleji platy či důchody. A každý má už 34 let svobodné právo svou nespokojenost veřejně projevit. Odmítám ale nátlakové a konfrontační jednání odborů, jejichž postoje se prolínají se sněmovní opozicí,“ uvedl Stanjura.

Formu pondělního protestu nepovažuje za nejšťastnější ani ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), právo stávkovat však respektuje. „Jsme připravení konkrétními opatřeními pomoci tomu, abychom ty peníze našli a dofinancovali a stabilizovali tyto obory,“ uvedl.

Příští pondělí se vláda s odboráři sejde při jednání tripartity. „Budu rád, když se vrátíme k věcné debatě, pokud možno bez emocí, ale s hledáním skutečného řešení,“ dodal Jurečka.

ano, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme