Stávka pilotů nebyla dosud zažehnána

Dnes je poslední den, který může odvrátit stávku pilotů ČSA. Ani včera se letci s vedením společnosti nedohodli na kolektivní smlouvě. Zatím tedy vše nasvědčuje tomu, že zítra vstoupí do stávky. Ministerstvo práce a sociálních věcí mohlo do sporu mezi letci a vedením poslat zprostředkovatele, protože se ale odborové organizace nedohodly, nelze to. Jak Radiožurnálu potvrdil mluvčí Českých aerolinií Daniel Plovajko, prostor pro vyjednávání tu stále je. "Prostor vidíme, kdybychom neviděli, tak nebudeme dále jednat." Aerolinie to budou mít ale o to těžší, piloti ČSA získali podporu svých kolegů z letecké aliance SkyTeam.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kokpit dopravního letounu

kokpit dopravního letounu | Foto: Jan Rosenauer

V případě, že se s vedením firmy nedomluví na samostatné smlouvě, zahájí stávku v úterý kolem čtvrté hodiny ráno a protest by byl časově neomezený. Jak se prozatím jednání pilotů s vedením firmy vyvíjela, Radiožurnálu řekl mluvčí Českých aerolinií Daniel Plovajko. "Zatím jednání, která byla vedena i během víkendu, nepřinesla průlom, nedošlo k dohodě a obě dvě strany i nadále deklarovaly, že nepřetržitě budou jednat. To znamená, že ještě máme přece jen čas na to, abychom se případně dohodli."

Šancí byla pomoc zprostředkovatele Ministerstva práce a sociálních věcí. Úřad ale rozhodl, že zprostředkovatele ve sporu o kolektivní smlouvu mezi piloty a vedením ČSA nestanoví. Podle mluvčí ministerstva Kateřiny Prejdové nebyly všechny odborové svazy dohodnuté na jednotném postupu, což je zákonná podmínka pro určení zprostředkovatele.

Radomil Kratochvíl - prezident odborového sdružení pilotů | Foto: Michal Doležal

Letci chtějí lepší pracovní podmínky a zvýšit plat. Teď průměrně vydělávají 100 tisíc měšíčně. Chtějí prosadit, aby za dva roky brali více než dvojnásobek. Průměrný plat pilotů z aliance Skyteamu je v korunách zhruba 270 tisíc. Vedení společnosti ale považuje požadavky za nereálné. Ve stávkové pohotovosti jsou také letušky, stevardi, letečtí mechanici a inženýři. Proti se naopak postavila část pozemního personálu.

Piloti ČSA navíc získali podporu svých kolegů z letecké aliance SkyTeam. To by mělo znamenat, že alianční piloti vyzvou vedení svých společností, aby se nepodílela na navyšování letů do Prahy, případně odmítnou letět. Oznámil to prezident odborového sdružení pilotů CZALPA Radomil Kratochvíl. Podle něj mají samostatnou kolektivní smlouvu všichni alianční kolegové, a proto mají pro stávku velké pochopení. ČSA ale podle svého mluvčího Daniela Plovajka o takovém postoji zahraničních letců nic neví.

Prezident aerolinií Miroslav Kůla se chce během dneška setkat s co největším počtem zaměstnanců. Mezitím ale připravuje krizový scénář: má v úmyslu najmout letouny i s posádkami od jiných leteckých společností. Stávka by se totiž dotkla i cestujících. Odletěly by pouze charterové lety a linky, které aerolinie provozují spolu s partnerskými leteckými společnostmi.

Sky Team vedle ČSA tvoří Air France, Delta Airlines, Alitalia, Aero Mexico a Korean Air.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lenka Šumová, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme