Stávka za klima: studenti zůstávají v budově Filozofické fakulty, policie přivolána nebude

V budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v úterý začala studentská okupační stávka za klima. Vysokoškoláci tak po vzoru středoškoláků protestují proti klimatickým změnám a za lepší ochranu životního prostředí. Stávka má trvat do středy, studenti chtějí v budově fakulty přespat. Vedení fakulty s tím nesouhlasilo, ale nakonec svolilo pod podmínkou, že studenti nebudou dělat hluk, informoval server A2 Alarm.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 22:34 12. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest by měl vyvrcholit ve středu demonstrací na Palachově náměstí a pochodem k rektorátu Univerzity Karlovy. 

,Klimatické hnutí nepotřebuje ocenění.‘ Aktivistka Greta Thunbergová odmítla cenu za životní prostředí

Číst článek

Zástupci iniciativy Univerzity za klima v úterý nejdříve před několika desítkami mladých lidí na Palachově náměstí přečetli své prohlášení, ve kterém upozornili na to, že stávkou nemíří proti vedení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ale chtějí vyzvat vládu k omezení emisí. Společnost podle nich potřebuje změnu ve svém přístupu k životnímu prostředí a lidé by v tomto ohledu měli být aktivnější. Současnou situaci přirovnali k době sametové revoluce před 30 lety. Následně se skupina vysokoškoláků vydala do budovy fakulty, kde by protestující zůstanou přes noc na středu.

Proděkan Soukup dříve uvedl, že vedení fakulty respektuje protest studentů jako vyjádření jejich občanského postoje, trval ale na tom, aby stávkující v budově zůstali v úterý nejdéle do 22.00.

„Vedení se domluvilo se zástupci iniciativy, že na noc musí všichni budovu opustit,“ řekl v úterý odpoledne Soukup. „Doufáme, že se to vyřeší v klidu, ale nemůžeme vyloučit, že v případě nutnosti bychom se obrátili na policii,“ uvedl dříve Soukup. Dle informací A2 Alarm ale studenti po 22.00 v budově zůstat nakonec mohli pod podmínkou, že nebudou dělat hluk. Policie přivolána nebude.

Nesouhlas s rektorem

Stávky by se podle odhadu Říhy mohlo za oba dny zúčastnit několik stovek studentů z různých vysokých škol. Na filozofické fakultě se protest koná z toho důvodu, že z ní je vidět na sídlo vlády ve Strakově akademii a na sídlo prezidenta na Pražském hradě, vysvětlil. Hlavním požadavkem studentů podle Říhy je, aby vláda začala zavírat uhelné elektrárny.

Rektor Zima: Lidé se chovají nemravně a porušují zákony. Mezi 11 000 zaměstnanci tomu nezabráníte

Číst článek

V chodbách budovy budou v úterý i ve středu na programu různé debaty a přednášky. Ve středu odpoledne pak mají organizátoři v plánu program zakončit na Palachově náměstí demonstrací s názvem Nechceme oteplování, ale ani Zimu! a následným pochodem k rektorátu univerzity, řekl Říha.

Ačkoliv protest podle zástupců iniciativy nesměřuje k vedení fakulty, kromě klimatu studenti hodlají protestovat i proti rektorovi Univerzity Karlovy Tomáši Zimovi. Nelíbí se jim, že za jeho vedení univerzita řešila už několik kauz. Říha připomněl například plagiátorství bývalého prorektora univerzity Martina Kováře nebo nedávnou aféru kolem spolupráce s firmou Home Credit. „Home Credit je společnost Petra Kellnera, který například přispívá na Institut Václava Klause, který popírá klimatické změny, a to je prostě nepřípustné,“ řekl student.

Iniciativa Univerzity za klima vznikla podle jedné z organizátorek Michaely Babišové letos na jaře jako reakce na středoškolskou iniciativu Fridays for Future, jejíž vznik podnítila švédská aktivistka Greta Thunbergová. Kromě Prahy funguje také v Brně a Olomouci. Její zářijový protest v Praze byl už pátý, podobné se konaly ve 140 zemích. V Česku se zapojily dvě desítky měst.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme