Stávka ve školství kvůli platům zatím nebude. V pátek se sejdou odboráři a zástupci škol

Školské odbory zatím nehrozí stávkou za zvýšení platů. Oznámily to dopoledne na setkání se zástupci škol a další profesních organizací. Symbolicky 1. září se ale sejdou v Betlémské kapli v Praze, a to na protest proti špatným podmínkám ve školství.

Praha (Aktualizováno: 13:41 28. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf školských odborů František Dobšík | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Bude to shromáždění pedagogů od mateřských až po vysoké školy. Tedy od akademické obce až po studenty, kteří věří, že nás podpoří. Je tam zhruba 500 míst. Chceme znovu zdůraznit naše požadavky a pozvali jsme i ústavní činitele,“ vysvětlil předseda školských odborů František Dobšík, jak bude protest vypadat.

Maturitní slohové práce. 15 procent studentů letos uspělo s odvoláním, středoškolská unie navrhuje změny

Číst článek

„Jde o upozornění veřejnosti a politiků, že by měli dostát tomu, co říkali a slibovali. Měli by sliby proměnit v činy a bude o tom vedena seriózní debata,“ říká předseda České konference rektorů Tomáš Zima.

Odbory chtějí zvýšit platy učitelů postupně na 130 procent průměrné mzdy v Česku. A přidat jim od listopadu 15 procent. Víc peněz požadují i akademici.

Na platy vysokoškolských učitelů by podle nich příští rok mělo jít o čtyři a půl miliardy korun víc než letos. Odbory o možné stávce debatují. O takové formě protestu ale rozhodnou až podle výsledku jednání vlády.

Vláda teprve rozhodne o tom, kdy přesně a o kolik stoupnou platy učitelů. Ministr financí Ivan Pilný z hnutí ANO v návrhu rozpočtu vysokých škol přidal 700 milionů korun.

Říká ale, že kdyby měl dát na všechny požadavky zvýšit platy, neudržel by navržený padesátimiliardový schodek pro příští rok.

„Trošku mě mrzí, že jsem přislíbil účast na akci v Betlémské kapli, která je označována jako protestní. Pokud by měl být nějaký protest, tak by měl být asi před úřadem vlády nebo ministerstvem školství, protože já požadavkům vysokých škol i učitelů jsem nakloněn, ale musí se vejít do státního rozpočtu,“ dodal ministr.

Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme