Stávka zdravotníků před volbami nebude. Odboráři nechtějí být viněni z politických motivací

K případné stávce zdravotníků by nemělo dojít dříve než po volbách. Podle šéfky Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkové nechtějí být odboráři obviňováni, že jednají politicky. Nadále však trvá stávková pohotovost zdravotníků. K ní se nově připojil i Lékařský odborový klub.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„My jsme se na základě dohody všech partnerů dohodli, že teď před volbami stávku organizovat nebudeme. Jednoznačně by nám bylo vkládáno do úst, že jednáme pouze politicky. A se vší odpovědností znovu opakuji, že to tak není,“ uvedla Žitníková.

Z politických motivací odboráře podezříval například bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger, ale nejen on. Kritici poukazovali na provázanost některých odborářů s politickými stranami.

České zdravotnictví je podle odborářů v těžké krizi a v dohledné době hrozí, že zadlužené nemocnice nebudou schopné ošetřovat pacienty. Odbory viní z chyb především minulou vládu, ale kritizují i stávající kabinet v demisi.

Ministerstvo zdravotnictví sice schválilo vyšší odvody za státní pojištěnce a jedná o půjčce Všeobecné zdravotní pojišťovně, podle šéfa Lékařského odborového klubu Martina Engela však tyto kroky nejsou nedostatečné. Situace prý nahrává privatizaci zdravotnictví, s níž odbory nesouhlasí.

„Stojíme skutečně na té křižovatce, jak se dál bude vyvíjet zdravotnictví. Jestli chceme zdravotnictví zachovat a mít jako veřejnou službu, anebo prostě byznys pro hrstku vyvolených – k tomu to pořád spěje. Jsme hluboce zklamáni z postoje pana premiéra současné vlády v demisi. Mám takový štítivý pocit, že už ty finanční skupiny, které směřují k nemocnicím, už ovlivňují ty jeho názory,“ poznamenal Engel.

Odboráři už dříve naznačili, že by mělo dojít například ke změnám v úhradové vyhlášce.

Krizový štáb nemocnic, který sdružuje zástupce zdravotnických zařízení, pacientských svazů a odborů, se obrátil s žádostí o pomoc na prezidenta. Miloše Zemana vyzval, aby situaci řešil.

Vojtěch Kouřímský, Kryštof Benoni Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme