Stávkovou pohotovost v ČSA už nedrží jen piloti

Vedení Českých aerolinií požadavkům pilotů na růst mezd a samostatné kolektivní smlouvy neustoupí. Firmě tak hrozí reálné nebezpečí stávky. Odborové sdružení pilotů je od pondělí ve stávkové pohotovosti a při chystání protestů čekalo na výsledek jednání představenstva. V reakci piloti prodloužili stávkovou pohotovost a ve středu mají oznámit své další kroky. Možnost stávky je tak neustále ve hře. K pilotům se večer přidali letečtí technici a inženýři sdružení v profesní odborové organizaci CAAE.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo ČSA | Foto: Jan Rosenauer

Piloti žádají samostatnou kolektivní smlouvu. S tím vedení nesouhlasí, stejně jako s požadavky na letošní růst mezd. Management je připraven uzavřít větší počet kolektivních smluv s piloty i dalšími zaměstnanci. Jak řekl mluvčí ČSA Daniel Plovajko ani jednu ze skupin zaměstnanců představenstvo ale zvýhodnit nehodlá. "Mimořádné zasedání představenstva Český aerolinií jednohlasně podpořilo dosavadní postup vedení společnosti ve smyslu rovného přístupu ke všem zaměstnancům. Zároveň považuje mzdové a sociální požadavky předložené odborovými organizacemi za stávající ekonomické situace společnosti a samozřejmě s ohledem na situaci ve světové letecké dopravě."

Piloti už včera vyhlásili na podporu svých požadavků stávkovou pohotovost a teď ji v reakci na firemní prohlášení prodlužují na neurčito. Podle šéfa odborového sdržení pilotů CZ Alpa Radomila Kratochvíla potrvá až do konečného rozhodnutí odborů. "Vzhledem k tomu, že nedošlo k žádnému průlomu, nastala situace, kterou jsme dá se říci očekávali, takže anše stanovisko se nemění a pokračujeme v našich krocích vedoucích až ke stávce." Další kroky piloti oznámí ve středu. Vedení ČSA předpokládá, že další kolo rozhovorů by se mělo konat příští pondělí.

Letci zdůrazňují, že samostatná kolektivní smlouva je samozřejmostí u ostatních pilotů Sky Teamu. O tom ale vedení ČSA nechce ani slyšet a tvrdí, že existenci dvou kolektivních smluv neumožňuje zákon. To však popírá Ivan Kašpar z Asociace samostatných odborů: "Zákon to umožňuje. Nezakazuje ani neurčuje počet podnikových kolektivních smluv. Vedení podniku se pravděpodobně odvolává na zákon 2 z roku 1991, kde kde působí více odborových organizací, je tam ale také řečeno, že jestliže se organizace dohodnou, může být uzavřeno více podnikových kolektivních smluv."

Vyhlášení stávkové pohotovosti pilotů nemá mít podle vedení Českých aerolinií žádný vliv na letecký provoz. Podle mluvčího ČSA je povoz na Ruzyni úplně normální. "Letadla odlétají, cestující se odbavují na lety a měli by odlétat podle platného letového řádu. To znamená, že by neměly vznikat zpoždění nebo komplikace pro cestující."

Do stávkové pohotovosti vstoupili v úterý ve 22 hodin také letečtí technici a inženýři sdružení v profesní odborové organizaci CAAE (Czech Airlines Aircraft Engineers). Také oni požadují vlastní kolektivní smlouvu. Nevyloučili i další protestní akce.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Helena Šulcová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme