Stávku lékařů se pravděpodobně nepodaří odvrátit

Premiér Jiří Paroubek se do poslední chvíle snaží zamezit čtvrteční stávce praktických lékařů. Pozval proto na jednání ministryni zdravotnictví a zástupce zdravotních pojišťoven, aby se poradili, jak vyřešit stížnosti lékařů, že jim pojišťovny dluží platby až za tři měsíce. Jak premiér Paroubek řekl televizi Nova, dohoda, která by kritickou situaci ve zdravotnictví zlepšila, je velmi pravděpodobná. Zároveň si ale není jistý, zda to bude lékařům stačit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek a David Rath | Zdroj: ČTK

"Určitě se shodneme. Problém je v tom, že ty závěry nemohou být uplatněny už od zítřka, ale bohužel až od začátku příštího roku nebo během několika týdnů. Takže ty úspory budou nabíhat až v průběhu příštího roku. Myslím si, že lékaři jsou racionální lidé a musí vědět, že jednáme a hledáme cestu," řekl Jiří Paroubek.

Stávku soukromých lékařů se mu však zřejmě nepodaří odvrátit. I přes apel premiéra Jiřího Paroubka, aby od čtvrtečního protestu upustili, je většina praktických lékařů z celé republiky odhodlána zavřít na den ordinace a někteří se chystají do Prahy na demonstraci před ministerstvo zdravotnictví. Českému rozhlasu 1- Radiožurnálu to řekl místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek.

"My jsme panu premiérovi jednoznačně řekli, že ten čtvrteční protest se koná v každém případě. Ale budeme bedlivě sledovat co udělá. Až do čtvrtka do dvanácti hodin jsme připraveni přijmout nějakou dobrou zprávu, kterou bychom rádi sdělili lékařům na Palackém náměstí v těch pět minut po dvanácté," potvrdil odhodlání stávkovat Jelínek.

K protestům se má připojit většina soukromých lékařů, kteří jsou nespokojeni s opožděnými platbami od zdravotních pojišťoven, někteří ale jen symbolicky. Nejradikálnější jsou praktici, kteří po celý den nebudou ordinovat. Lékárníci zavřou v poledne jen na hodinu. V poledne také začne demonstrace před ministerstvem zdravotnictví, na kterou se chystají doktoři z celé republiky.

Půjde o dosud největší protesty soukromých lékařů u nás. Doktoři tvrdí, že se kvůli pozdním platbám už dostávají do existenčních potíží. Za situaci podle nich může ministerstvo zdravotnictví. To svými vyhláškami nutí pojišťovny vydávat více peněz než mohou.

Ministerstvo ale kritiku odmítá a na hospodaření pojišťoven si chce posvítit. Náměstek ministryně Radovan Suchánek oznámil, že úřad do pojišťoven pošle kontroly. Jejich účelem dle Suchánkových slov bude, aby pomohly k urychlené nápravě neefektivity ve zdravotních pojišťovnách.

Prezident České lékařské komory David Rath přišel ve středu s návrhem, podle kterého by se zdravotníci k penězům mohli dostat zhruba do dvou týdnů. Pohledávky od zdravotních pojišťoven by podle něj mohla v plné výši odkoupit finanční společnost Český inkasní servis, která by pak částky z pojišťoven vymáhala soudně.

I když lékaři zdůrazňují, že jejich protest není zaměřen proti pacientům, někteří pacienti jejich krok neschvalují. Lidé se však dle slov protestujících lékařů nemusí obávat, že by v nutných případech nebyli ošetřeni. "Všechny nemocnice jsou připraveny zajistit péči pro pacienty i v době stávky," ujišťuje šéf Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Solich.

Kam se mohou pacienti s akutními potížemi obrátit, by měli zjistit na dveřích ordinace svého praktického lékaře.

Pavla Dluhoschová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme