Stávku škol neodvrátila ani schůzka Bursíka a Lišky s odbory

Ohlášená stávka učitelů s největší pravděpodobností bude. Úterní protest se snažili odvrátit úřadující ministr školství Martin Bursík a kandidát zelených na tento post Ondřej Liška. V jednání se školskými odbory ale neuspěli. Hlavní problém je stále v rozpočtu na příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Liška (vlevo) a Martin Bursík | Zdroj: ČTK

Podle odborářů chybějí peníze hlavně regionálnímu školství, tedy mateřským, základním a středním školám. Chtějí tři miliardy do resortu školství navíc, oproti původnímu návrhu rozpočtu dostali ale jen miliardu.

"S politováním musíme konstatovat, že se nám nepodařilo takhle za minutu dvanáct stávku odvrátit," řekl novinářům Bursík. Stávku označil za legitimní, ale zbytečnou. Odboráři si tím podle něj nevymohou nic víc, než jim koalice nabízí již dnes.

Šéf školských odborů František Dobšík charakterizoval schůzku jako otevřenou a korektní. "Ale neshledali jsme přednesené argumenty, proč protest neuskutečnit, natolik závažné, abychom kolegy vyzvali, že není nutné stávkou protestovat proti nedostatečnému financování regionálního školství," uvedl Dobšík.

V úterý se podle odhadů zavře asi 80 procent všech škol. Dobšík zdůraznil, že nepůjde o stávku proti Liškovi ani proti zeleným. "Přišli s nabídkou nadstandardní komunikace a nového druhu partnerství, že by se hned od počátku věci ve školství začaly řešit daleko efektivněji, než jsme byli zvyklí. My jsme to velmi přivítali," doplnil Dobšík.

Liška novinářům řekl, že nemá z dnešního jednání pocit neúspěchu. Posun je podle něj zřejmý, zdůraznil však, že zatím ani ministrem není. Jeho nominaci má ještě posoudit v neděli širší vedení zelených. Jeho představitelé zatím dávali najevo nespokojenost s postupem Bursíka při hledání kandidáta na funkci ministra školství.

Martin Hromádka, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme