Stávku zdravotníků se zřejmě podařilo odvrátit

Stávka zdravotníků plánovaná na 5. března kvůli problémům s přesčasy nebude. Dohodli se na tom ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) a předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger. Ministr odborům slíbil, že stáhne svůj návrh na změnu tarifních platů na smluvní a přijme jejich.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Schlanger | Zdroj: ČTK

Jak Radiožurnálu řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt, odborářský návrh se od ministerského neliší počtem hodin, které lékaři v nemocnicích stráví. "Liší se jejich upravením a přistoupení na odborářský návrh znamená, že se rozšíří přesčasová práce z 8 na 16 hodin týdně."

Podle šéfa zdravotnických odborů Jiřího Schlangera teď výstražná stávka padá, zdravotnické odbory odvolávají i stávkovou pohotovost. Rozhodnutí by ještě příští týden měla potvrdit výkonná rada Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.

Limit přesčasů stanovil loni nový zákoník práce. Ministr Julínek navrhoval, aby se pracovní týden zdravotníků prodloužil ze 40 na 48 hodin. K tomu by pak bylo až osm hodin přesčasů týdně, pohotovosti na pracovišti se ale měly platit jako pracovní doba. Zdravotníkům se nápad nelíbil - označili ho za zavedení pracovních sobot.

Ve stávkové pohotovosti dál zůstává Lékařský odborový klub. Ten chce k odvolání stávky veřejnou záruku ministra zdravotnictví, že nikdo z jeho kolegů nepodá zákon, který by odpovídal jeho původnímu záměru. LOK je ve stávkové pohotovosti už rok a má i jiné požadavky.

Více se dočtete ZDE.

Marika Táborská, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme