‚Estébák‘ a advokát. Policie stíhá dvojici za zpronevěru 50 milionů z advokátní úschovy

Policie stíhá pražského advokáta Jaroslava Filipa za zpronevěru 50 milionů korun z advokátní úschovy. Klienti mu svěřili peníze na realitní obchody, ke kterým ale nakonec nedošlo. Ke svým úschovám se už zpátky nedostali. Kromě Filipa je v případu vyšetřován i někdejší vysoce postavený důstojník Státní bezpečnosti Josef Nevečeřal. V reakci na podobné případy začnou od července platit nové povinnosti pro advokáty, kteří úschovy nabízejí. 

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie (ilustrační foto)

„Škoda byla vyčíslena na téměř 50 milionů korun,“ řekl Radiožurnálu mluvčí pražské policie Jan Daněk (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za totality se velmi aktivní příslušník Státní bezpečnosti Josef Nevečeřal podílel na řadě akcí, v důsledku kterých končili lidé z disentu, jako třeba socioložka Jiřina Šiklová nebo novinář Jiří Ruml, ve vězení.

Teď se sedmasedmdesátiletý Nevečeřal ocitl ve vazbě. Jak zjistil Radiožurnál, policie ho spolu s o deset let mladším advokátem Jaroslavem Filipem stíhá za zpronevěru a podvod. Pokud je soud shledá vinnými, hrozí jim až deset let vězení.

Absolvent Vysoké školy KGB

Josef Nevečeřal strávil službou pro komunistickou Státní bezpečnost na různých postech třiadvacet let. Bývalý šéf 4. odboru 10. správy StB, který potíral „ideologickou diverzi emigrace“, nastoupil k StB v roce 1966 a jak dříve popsal časopis Týden, už o dva roky později upozorňoval, že na pracovišti se nacházejí i „příznivci kontrarevoluce“. Časopis Týden také popsal, že Nevečeřala si jeho nadřízení vážili. Dostal odměny například za akce s názvy Charta 77, Blesk, Karpaty, Infekce či Narcis.

V akci Narcis byl na tři a půl roku odsouzen režisér Ota Ornest. Nevečeřal si prací pro Státní bezpečnost vysloužil i medaili SNB a medaili Za zásluhy o ochranu hranic ČSSR. Jeho kariéra dál stoupala. Absolvoval Vysokou školu KGB v Moskvě a nakonec to dotáhl až na šéfa Krajské správy StB v Plzni. Na fakultě StB na Vysoké škole SNB získal titul JUDr. V roce 1988 po dohodě se šéfem rozvědky Alojzem Lorenzem nakonec nastoupil přímo do vedení zmíněné fakulty.

Případ se podle informací Radiožurnálu týká zpronevěřených peněz z Filipovy advokátní úschovy. „Škoda byla vyčíslena na téměř 50 milionů korun,“ řekl Radiožurnálu mluvčí pražské policie Jan Daněk. Detaily k případu ale sdělit nemohl.

Z veřejně dostupných informací je nicméně možné část příběhu zrekonstruovat, a to hlavně díky insolvenčnímu návrhu, který na advokáta Filipa podal jeden z podvedených klientů, firma Finance Fit Family. Jak vyplývá z insolvenčního návrhu, společnost postupně svěřila k Filipovi do advokátní úschovy téměř 30 milionů korun.

Peníze měly sloužit k nákupu dvou nemovitostí, někdejších kasáren v centru Hradce Králové a policejní budovy v Chrudimi. Ze smluv, které jsou součástí návrhu, plyne, že zprostředkovatelem obchodu mezi firmou a státem měl být někdejší důstojník Státní bezpečnosti Nevečeřal. Jenže budovy podle Radiožurnálem oslovených institucí nebyly vloni k prodeji.

Kasárna v Hradci Králové patří jedné z organizací podřízených ministerstvu obrany. Mluvčí resortu Simona Cigánková Radiožurnálu potvrdila, že ministerstvo se v minulém roce neplánovalo budovy zbavovat. „Ministerstvo obrany nikdy prodej zmiňovaných kasáren neorganizovalo ani neiniciovalo,“ uvedla Cigánková. Zároveň potvrdila, že se v souvislosti s Nevečeřalem na ministerstvo obrátila policie.

Ačkoliv tedy k žádným obchodům nedošlo, peníze uložené v advokátní úschově u Filipa se firmě Finance Fit Family nevrátily.

Poškozených je víc

Společnost se proto rozhodla obrátit na policii a také na Filipa podat návrh na insolvenci. Pod dokumentem je podepsaný advokát Petr Veselý z advokátní kanceláře Žižlavský.

‚Do basy by se mu šlo těžko‘

Není to poprvé, co se o někdejšího vysoce postaveného důstojníka Státní bezpečnosti Josefa Nevečeřala zajímá policie. V roce 2014 ho Obvodní soud pro Prahu 6 uznal vinným v případu, který se také týkal nemovitostí. Převodem bytu na manželku poškodil věřitele, kterému dlužil 660 tisíc korun. Soud ho potrestal roční podmínkou se zkušební lhůtou na tři roky. O dva roky později stál u soudu znovu za podvod a podle rozsudku měl nastoupit do vězení. Městský soud v Praze mu ale trest v roce 2018 zmírnil na podmínku. „Vzali jsme do úvahy i to, že by se mu těžko v třiasedmdesáti nastupovalo do basy,“ citoval tehdy server iDnes.cz zdůvodnění předsedy senátu Jaroslava Pytlouna.

„Můj klient byl osloven doktorem Nevečeřalem s tím, že se nabízejí k prodeji nějaké nemovitosti, o které klient projevil zájem. Klientovi bylo sděleno, že nemovitosti jsou k prodeji a že je potřeba, aby kupní cena byla složena do advokátní úschovy doktora Filipa,“ popsal Radiožurnálu Veselý. Jak již bylo řečeno, z obchodu sešlo a Filip peníze firmě nevrátil.

Firma sice od Filipa obdržela bankovní příkaz k úhradě z účtu úschovy na peníze, které tam byly uloženy, ale ke skutečnému odeslání peněz podle advokáta Veselého nikdy nedošlo. „Ten příkaz nebyl zrealizován, pravděpodobně z nedostatku peněžních prostředků na tom úschovním účtu,“ říká Veselý.

„Když klient začal pátrat po tom, co se s jeho penězi stalo, tak zjistil, že nebyl jedinou společností, která takto složila peníze do úschovy doktora Filipa a které nebyly peníze vyplaceny,“ podotkl.

Na Filipa, který je v současné době ve vazbě v ruzyňské věznici, je podán insolvenční návrh. Kromě Finance Fit Family je v návrhu jako další možný věřitel zmíněna společnost, které má Filip dlužit 18,5 milionu korun, které mu firma také svěřila do advokátní úschovy.

Zajištěný majetek

Z katastru nemovitostí lze vyčíst, že policie už letos v únoru zajistila Filipův byt v pražských Modřanech a pozemek na Zbraslavi. Filipova advokátka Eliška Vraná pro Radiožurnál uvedla, že během policejního vyšetřování se k věci nemůže vyjadřovat. Z registru české advokátní komory lze vyčíst, že Filip má pozastavenou činnost.

Nevečeřalův advokát Eduard Bruna na zaslané otázky ani po několika dnech nereagoval. Sám Nevečeřal má ještě z minulého režimu titul doktora práv (viz. box). V registru advokátní komory ale jeho jméno není. K dohledání je naopak v insolvenčním rejstříku kvůli zhruba pětimilionovým dluhům z minulosti. Soud jemu a jeho manželce vloni povolil oddlužení.

Když se advokát ‚zblázní‘

Případy, kdy advokát zpronevěří peníze svých klientů, se v Česku v posledních letech objevují spíše sporadicky. Naposledy vloni na podzim Seznam Zprávy informovaly o případu advokátky Hany Sukové, která podle policie spolu se svou koncipientkou připravila klienty o zhruba 130 milionů korun. Suková se podle Seznam zpráv zaměřovala výhradně na práci pro realitní kanceláře.

Kriminalisté navrhli obžalovat účetní z Olomouce, která měla poslat miliony ze školy virtuálnímu příteli

Číst článek

Z minulosti je známý i případ olomouckého advokáta Mariána Šťastného, který v roce 2015 od soudu odešel s trestem 7,5 roku vězení za to, že klientům z advokátních úschov zpronevěřil 84 milionů korun. O dva roky později poslal soud na osm let do vězení advokáta Miloše Vlasáka za zpronevěru 65 milionů korun. Podobně jako Suková spolupracoval Vlasák ve své praxi s realitními kancelářemi.

Podle předsedy České advokátní komory Roberta Němce se podobné případy sice objevují velmi zřídka, ale i tak poškozují advokátům pověst. Zároveň připouští, že zpronevěře úschovy ze strany advokáta se dá jen velmi těžko zabránit.

„Pokud se někdo, kdo má svěřené nějaké cizí prostředky ‚zblázní‘ a ty peníze ukradne, tak se tomu preventivně zabránit nedá. Dá se tomu bránit preventivními opatřeními, které Česká advokátní komora neustále posouvá a režim zpřísňuje,“ zmiňuje Němec.

Komora zpřísňuje pravidla

Pro advokáty, kteří možnost úschov nabízejí, platí přitom jasná pravidla. Především jsou povinni každou úschovu hlásit do elektronické knihy na České advokátní komoře. „Komora tak získá informaci o tom, že advokát úschovu dostal, a má možnosti ji kontrolovat,“ říká Němec. Každá úschova by pak měla ležet na samostatném bankovním účtu a advokát by s ní neměl nijak manipulovat.

I případy z minulosti ale dokládají, že ne úplně vždy k dodržování těchto pravidel dochází. Mediálně známé kauzy ukazují jednu specifickou oblast, ve které je „pokušení“ advokátů větší – realitní trh.

„To bývá advokát, který zpravidla nezastupuje ani prodávajícího, ani kupujícího, ale je to advokát, který poskytuje službu realitní kanceláři. U takového advokáta může být úschov celá řada,“ vysvětluje Němec s tím, že se často nejedná o malé sumy.

GIBS obvinila dva členy prezidentské ochranky ze zpronevěry, měli krást a prodávat střelivo

Číst článek

Peníze na účtu advokátní úschovy navíc někdy leží delší dobu. „Oni měli pocit, že se nic nestane, když se v mezičase s těmi penězi bude pracovat,“ zmiňuje obecně ke starším případům zpronevěr Němec.

„Dokud přibývají nové úschovy, tak z nich mohou vypořádat ty staré, ale uprostřed toho nějaké peníze chybí,“ popisuje předseda advokátní komory. Advokáti se ale s tímto přístupem stanou finančním letadlem. Zároveň ale připomíná, že takový přístup je nezákonný, protože advokát nesmí s úchovou jakkoliv manipulovat.

S ohledem na případy z minulosti teď komora zároveň přistoupila k novým pravidlům pro advokátní úschovy, které začnou platit od července.

„Advokáti budou povinni nabízet klientovi možnost, že v elektronické knize bude uveden kontakt na klienta a komora mu pošle notifikaci o tom, že advokát již jeho úschovu nahlásil. Také bude platit povinnost, že advokáti musí nabídnout možnost, aby banka klientovi zasílala notifikaci při pohybu na účtu,“ uvedl Němec.

Jakub Mikel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme