Štěch je znovu předsedou Senátu. Ve volbě neměl protikandidáta

Milan Štěch z ČSSD byl znovu zvolen předsedou Senátu. V tajné volbě dnes získal 54 hlasů ze 78 odevzdaných. Štěchovo znovuzvolení se očekávalo navzdory výhradám senátorů z klubů KDU-ČSL a Starostů, kteří ho odmítli podpořit kvůli podpisu pročínského prohlášení ústavních činitelů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát 2014, Milan Štech

Senát 2014, Milan Štech | Foto: Filip Jandourek

„Doufám, že vás, kteří jste mi v tuto chvíli hlas nedali z jakýchkoli důvodů, přesvědčím, že moje práce bude ve prospěch tohoto Senátu,“ řekl senátorům po zvolení staronový předseda horní komory. Za obdržené hlasy pak srdečně poděkoval.

Štěch byl jediným kandidátem a byl zvolen hned v prvním kole tajné volby. Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha k jeho nominaci uvedl, že Štěch se vždy snažil chovat nadstranicky a výtky vůči němu v souvislosti s podpisem pročínského prohlášení ústavních činitelů to nezmění.

Proč lidi nezajímá Senát? Možná se nám žije dobře, tak jsme lhostejní, říká Štěch

Číst článek

„Věřím, že (Štěchova) dvacetiletá práce v Senátu a poslední období ve funkci předsedy Senátu je více než jedny pochybnosti v souvislosti s jedním prohlášením čtyř ústavních činitelů,“ uvedl Vícha.

Reagoval tak na oznámení senátorských klubů KDU-ČSL a Starostové spolu s nezávislými, které se rozhodly Štěcha nepodpořit. Důvodem byl jeho podpis pod prohlášením o respektu k Číně a její územní celistvosti, v němž se ústavní činitelé zároveň distancovali od přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy některými českými politiky včetně lidoveckých.

Místopředsedy Senátu byli zvoleni Ivo Bárek (ČSSD), Miluše Horská (za KDU-ČSL), Jaroslav Kubera (ODS) a Jiří Šesták (za Starosty). Největší podporu získal Bárek, dostal 75 ze 78 odevzdaných hlasů. Šestáka volilo 63, Kuberu 59 a Horskou 58 senátorů.

Na rozdělení pozic se už dřív dohodli předsedové pěti senátních frakcí. Sociální demokrat Bárek a Horská z klubu KDU-ČSL a nezávislých místa ve vedení Senátu obhajovali. Šesták z klubu Starostů obsadil křeslo po Zdeňku Škromachovi (ČSSD), který mandát ve volbách ztratil. Kubera nastoupil za Přemysla Sobotku (ODS), jenž se v říjnových volbách o místo senátora už neucházel.

Senátoři složili slib a ujali se mandátu

Nově zvolení senátoři při středeční ustavující schůzi Senátu složili ústavou předepsaný slib a ujali se mandátu. Horní komora ale navzdory tomu kompletní není. Chybí v ní zástupce za Mostecko. Volby, v nichž v tomto obvodu obhájila místo v Senátu Alena Dernerová, zrušil soud. Voliči na Mostecku budou senátora vybírat v opakovaných volbách na konci ledna.

Senátoři při první schůzi v novém složení | Foto: ČTK

Volby na Mostecku se musí opakovat z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který říjnové hlasování označil za neplatné. Soud vyhověl stížnosti části rozpolceného hnutí Severočeši.cz, která nepovažovala vítěznou lékařku Dernerovou za řádnou kandidátku tohoto uskupení. Magistrát v Mostě podle soudu chyboval, když nezohlednil odvolání její kandidatury.

Noví i staronoví senátoři slíbili věrnost České republice, dodržování její ústavy a zákonů a také to, že svůj mandát budou „vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí“. Slib složilo 26 senátorů zvolených v řádných říjnových volbách.

První schůzi Senátu v povolebním složení zahájila tradičně státní hymna. Při schvalování návrhu programu schůze vyvolal mírné pozdvižení v sálu Jan Horník (STAN), který z řečniště poukazoval na to, že hlasoval pro, na zařízení ale měl „čekající hovor“. Předsedající Milan Štěch (ČSSD) už před tím upozornil na to, že nově zvolení senátoři mohou rozhodovat hlasováním až po složení slibu. Horník ve volbách obhájil mandát na Karlovarsku.

Kdo povede výbory

Senátoři dnes rovněž zvolili předsedy svých devíti výborů a šesti komisí podle dohody klubů o povolebním uspořádání a v duchu zásady poměrného zastoupení. V důsledku početního oslabení ČSSD a ODS a posílení KDU-ČSL, STAN a ANO se změnili šéfové jen tří výborů.


Sociální demokraté přepustili vedení výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice klubu KDU-ČSL a nezávislí, kde Jaromíra Jermáře (ČSSD) vystřídal Zdeněk Papoušek (za KDU-ČSL). Předsednictví výboru pro zdravotnictví a sociální politiku po Janu Žaloudíkovi (za ČSSD) převzal Peter Koliba (za ANO). Občanský demokrat Miloš Vystrčil pak předal vedení výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Zbyňku Linhartovi (STAN).

Peter Koliba z hutí Ano | Foto: Prokop Havel

Sociální demokracii zůstalo předsednictví ústavně-právního výboru pro Miroslava Antla, výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu pro Jana Hajdu a výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost pro Františka Bublana.

Předsedou organizačního výboru z titulu funkce zůstal šéf Senátu Milan Štěch. Výbor pro záležitosti EU dál povede Václav Hampl z klubu KDU-ČSL, mandátový a imunitní výbor pak Jiří Oberfalzer (ODS).

V čele volební komise zůstal Luděk Jeništa (za STAN), v čele ústavní komise Eliška Wagnerová (za SZ). Předsedkyní mediální komise je dál Daniela Filipiová, předsedou krajanské komise Tomáš Grulich (oba ODS). ČSSD si ponechala vedení komise pro rozvoj venkova pro Miroslava Nenutila a komise pro práci Kanceláře Senátu pro Boženu Sekaninovou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme