Štěch vybízí k nahlašování 'pseudopodnikatelů'. Chce tak bojovat proti švarcsystému

Bouřlivou diskusi rozpoutal výrok předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) o živnostnících. Podle něj je mezi nimi řada těch, kteří podnikají jen kvůli nízkým odvodům.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Senátu Milan Štěch před budovou Českého rozhlasu na pietním aktu u příležitosti 72. výročí květnového povstání českého lidu a konce druhé světové války. | Zdroj: ČTK

„Mezi skutečnými živnostníky a skutečnými podnikateli je mnoho pseudo, kteří tam jsou jenom proto, že mají trvale lepší odvodové podmínky. Platí pouze jednu třetinu pojištění zdravotního a sociálního a to je enormně velká výhoda oproti zaměstnancům," řekl Štěch na sjezdu odborového svazu Kovo v Olomouci.

Švarcsystém je systém, při kterém lidé vykonávající pro podnikatele běžné činnosti v závislém vztahu nejsou jeho zaměstnanci, ale formálně vystupují jako samostatní podnikatelé, pracují na živnostenský list.

Pro Český rozhlas Plus zopakoval, že jeho výrok se týkal výhradně „pseudopodnikání", tedy takzvaného švarcsystému. Proti němu bojují vlády už roky. Někdy jsou podle Štěcha k tomuto druhu práce nuceni.

„Mám mnoho příkladů, kdy jsou lidé zaměstnavateli nuceni, aby se stali živnostníky, a dělají na živnosťák. Mají tedy menší odvody, ale i menší důchody, zatímco zaměstnavatel má nižší náklady," popsal Štěch v pořadu Pro a proti.

Živnostníci žádají odvolání Štěcha. Výrok o odvodech pro podnikatele kritizují Chovanec i opozice

Číst článek

Předseda Senátu by situaci řešil nejen větším počtem kontrol, ale také zapojením občanů.

„Jde o to, abychom k sobě byli nároční a spravedliví, a vytvořili ve společnosti vhodnou atmosféru. Třeba v Dánsku, když je někdo nezaměstnaný, a přitom si dělá na svém, soused to prostě řekne, protože ho okrádá i o jeho peníze, které do systému dává. Tuto morálku bychom měli pozvednout vzájemně. Možná se to někomu nebude líbit, ale lhostejnost se nevyplácí," popsal Štěch.

Bývalý šéf odborů Štěch navrhuje daňově zvýhodnit lidi, u nichž nejsou pochybnosti, že jsou to pseudopodnikatelé. Stále odmítá, že by útočil na všechny živnostníky. „To by bylo proti mému vnitřnímu přesvědčení. Mám řadu živnostníků kamarádů a sám jsem za minulého režimu také podnikal. Navíc pocházím z rodiny, která do padesátých let podnikala, než jí to bylo znemožněno," řekl.

Předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček ujistil, že se ani on, ani asociace jakékoli diskusi nebrání.

„Ale nechápu, proč pro zahájení této diskuse o odvodech pan předseda použije sdělení, že nejsou živnostníci z národohospodářského hlediska využiti, a tudíž mohou být užitečnější někde jinde. To není diskuse, ale je to o ideologii. A zanášení ideologie do takové diskuse principiálně odmítáme," řekl Havlíček.

O problémech švarcsystému je třeba mluvit. „Ale nemůžeme paušalizovat. Určitě mezi živnostníky najdeme ty, kteří nejsou poctiví. Máme také řadu lidí, kteří jsou v nemocnicích, ale to neznamená, že jsou všichni simulanti. Nemohu situaci řešit tím, že všechny z nemocnice odvedu domů, a řeknu, že uvidíme," souhlasí Havlíček.

Případné srovnání odvodů OSVČ na úroveň běžných zaměstnanců by podle Havlíčka dopadlo na jeden milion živnostníků. „Mezi nimi je 360 tisíc žen a polovina z nich jsou osoby starší padesáti let. Ti všichni budou za deset let v důchodovém věku. Kdybychom jim zvedli odvody, je to konec."

„Jsme přesvědčeni, že druhý nejvyšší ústavní činitel v zemi se nesmí nechat unést jednáním na odborech. Z mého pohledu pan předseda Štěch, jakkoli je to člověk, kterého jsem si vážil, jednal v onu chvíli jako šéf odborů. Z našeho pohledu by bylo správné, aby pan Štěch odstoupil," žádá Karel Havlíček.

ves, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme