Štědrý den - křesťané slaví narození Ježíše Krista

Křesťanský svět dnes slaví Štědrý den. Křesťané si tak připomínají narození Ježíše Krista v Betlémě. Do palestinského města proto každoročně míří desetitisíce poutníků z celého světa. Vrcholem dnešních liturgií bude půlnoční mše, kterou v římské bazilice svatého Petra odslouží papež František.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vánoční dárek | Foto: stock exchange

Na Vánoce chodí do kostela nejen věřící, ale i ti, kteří víru v Boha nevyznávají nebo ji nepraktikují. Statistiky z posledních let tvrdí, že se na bohoslužbách během svátků objeví bezmála polovina Čechů, ačkoli běžně přichází o nedělích během roku do kostelů méně než půl milionu lidí.

Ježíšek dnes určitě nestihne nadělit dárky ve všech zemích, ale jeho kolegové Santa Claus a Děda Mráz i další bytosti podle tradic jednotlivých národů to, jako každý rok, brzy spolehlivě napraví.

Vánoční stromky, rozsvěcování světel, jesličky, jmelí a bohaté hodování patří k vánočním zvykům rozšířeným po celé zeměkouli.

Ale dávání dárků se nekoná všude ve stejný den. Například v Nizozemsku si je lidé dávají už na Mikuláše, jinde až na Tři krále.

Opozdilci kupují dárky i na benzinových pumpách. Plyšák nebo whisky se ale prodraží

Číst článek

Milan Kopp, Pavel Prouza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme