Stěhování Slovanské epopeje dál budí emoce
Vlastními těly chtějí zabránit studenti z Moravského Krumlova přesunu slavné Muchovy Slovanské epopeje do Prahy. Potom, co na Moravě expozici definitivně zavřou, chystají demonstraci.
A také dnes protestovaly proti stěhování před místním zámkem desítky lidí. Dnes ale končí smlouva o zapůjčení zmiňovaného uměleckého díla, kterou hlavní město s Moravským Krumlovem podepsalo.
Do té doby, než Praha vyřeší definitivně, kde epopej umístí, měla by přechodně skončit ve dvoraně Veletržního paláce.
Těžké loučení
Místostarosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina v Ozvěnách dne připomněl, že dílo je prakticky součástí koloritu a kultury i duše jeho města. „Je tady 50 let vystavena, my jsme ji zrestaurovali, nachystali, hýčkáme si ji - je prostě naše a velmi těžko se s ní loučíme.“
O transportu Slovanské epopeje do Prahy diskutovali v Ozvěnách dne místostarosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina, ředitel Galerie hlavního města Prahy Milana Bufka a novinář Jiří Peňás
Třetina také zdůraznil, že epopej je pro Moravský Krumlov turistickým magnetem, ročně kvůli ní přijede 25 000 lidí, loni 35 000. Zámek je sice ve špatném stavu, ale místo, je Slovanská epopej vystavena je v pořádku.
Připustil že Praha se o dílo postará. „Všechny generace v Moravském Krumlově vnímají jako svou. Tím, že odjíždí, tak nás to velmi trápí,tíží,“ připomněl Třetina.
Přechodné umístění ve Veletržním paláci
Ředitele Galerie hlavního města Prahy Milana Bufka v Ozvěnách dne poznamenal, že důvodem transportu do Prahy je nevyhovující stav zámku v Moravském Krumlově. „Praha měla vždy zájem o to, aby dostala dílo do hlavního města.“
Bufka také uvedl, že ve Veletržním paláci by měla být Slovanská epopej dlouhodobě vystavena do doby než vznikne Muzeum Alfonse Muchy, kde
by měla trvale zůstat.
V souvislosti s muzeem se mluví o Vítkově a o Letné. „Která z variant bude dál rozpracována nevím, nemám kompetenci o tom rozhodnout,“ uvedl Bufka.