Stěhování úředníků už Prahu stálo miliardu. Místo zisku ale tratí

Když se před pěti lety stěhovali úředníci pražského magistrátu do pronájmu v budově Škodova paláce u Národní třídy, vedení města slibovalo, jak vše bude výhodné a jak na něm město vydělá. Od přestěhování do poloviny letošního roku už město za pronájem zaplatilo první miliardu korun. Místo zisku ale Praha výrazně tratí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát hlavního města Praha

Magistrát hlavního města Praha | Foto: Tomáš Adamec

Kdyby se vše odehrávalo podle původních slibů, mohlo být dnes město po pěti letech od přestěhování díky ušetřeným nákladům za opuštěné domy v plusu čtvrt miliardy korun.

Místo toho z účtu za přesun úředníků zírá suma mínus 307 milionů korun. Rozdíl mezi realitou a tím, co slibovalo bývalé vedení města v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS), tak je víc než půl miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sestěhování úředníků magistrátu se Praze nevyplácí. Více v reportáži Petra Sehnoutky

Město je přitom zavázané za nájem Škodova paláce platit dalších 15 let. Celkem tak za nájem včetně správy budovy vydá čtyři a tři čtvrtě miliardy korun.

Podle opozice má hlavní vliv na cenu dnes neúměrně vysoký nájem, říká zastupitel za TOP 09 Pavel Richter:

„Porovnával jsem nájmy, které vlastní hlavní město Praha a spravuje její dceřiná společnosti TCP, a výsledek je takový, že nájemné, které umí Praha vybrat v těchto nemovitostech, je méně jak poloviční s tím, kolik sama platí za Škodův palác.“

Současný primátor Bohuslav Svoboda (ODS) vysvětluje vyšší cenu tím, že smlouva se uzavírala před šesti lety za jiných podmínek na trhu:

„Zadal jsem právnímu odboru a řediteli magistrátu, aby se smlouvy před šesti lety zabývali, zda je možná nějaká úprava těchto smluv, aby to odpovídalo současným cenám na trhu.“

Některé vyklizené budovy zůstávají prázdné

Na rozdíl ale nemá vliv jen výše nájmu. Městu se totiž doposud nepodařilo pronajmout všechny opuštěné budovy. Třeba domy U Minuty a U Radnice v samém centru Prahy měly ročně vynášet 27 milionů korun, jsou ale stále prázdné.

Jediné, v čem se vedení s opozicí shodnou, je to, že sestěhovat úředníky na jedno místo je dobrý nápad.

„Že to je na takovém místě, kam všichni trefí, kde to je všechno pohromadě, pochopitelně znamená, že to místo je jedno z nejlukrativnějších v Praze. Jeho cena je nahoře, ale to je daň za to, že Praha má úřad tak, aby byl skutečně dobře dostupný,“ říká primátor Svoboda.

Pavel Richter ale připomíná, že město už tehdy mohlo využít minimálně tří jiných možností, kam se přestěhovat mnohem levněji:

„Nápad soustředit služby do jednoho místa není špatný, pro Pražany je to určitě dobře. Ale způsob, kterým toto bylo uděláno byl nejhorší možný.“

Magistrát neví, komu za nájem platí

Město si budovu pronajalo od firmy Copa Real, kterou tehdy vlastnil podnikatel Sebastastian Pawlowski. Ten ji přitom pořídil od společnosti ČEZ za 850 milionů korun, a to krátce poté, co o budovu projevily zájem nadnárodní společnosti, které nabídly více než miliardu korun, a tři roky poté, co ji město odmítlo koupit od ČEZ za nabízenou sumu 1,7 miliardy korun.

Kdo je dnes skutečným a konečným vlastníkem Škodova paláce, nejde veřejně zjistit. A neví to prý ani primátor. „Nemáme žádné oprávnění, jak se dozvědět, kdo je vlastníkem a kdo nám to pronajímá,“ tvrdí Svoboda.

Firmu Copa Retail dnes vlastní přes další tři společnosti lucemburská firma Guyana Holding s neprůhlednou vlastnickou strukturou. Na dotaz kdo za firmou stojí, jednatelka Copy Retail vůbec nereagovala.

Petr Sehnoutka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme