Steinmeier poprvé oficiálně v Praze. Německý prezident věnoval Česku dopoledne

Dopravní spojení, brexit a protiruské sankce. To byla hlavní témata jednání českého prezidenta Miloše Zemana a německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Oba mluvili i o migračních kvótách.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 12:10 12. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera přivítal na Pražském hradě prezident Miloš Zeman

Německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera přivítal na Pražském hradě prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

Prezident Miloš Zeman zdůraznil, že on i česká vláda podporují pomoc zemím, odkud migranti přicházejí, a to například při řešení krizí nebo při budování rozvodných sítí. Německý prezident Steienmeier zase řekl, že by Evropská unie měla hledat v otázce migrace společné řešení.

V následujících týdnech chce pak Steienmeier navštívit země, odkud migranti nejčastěji přicházejí. Oba státníci si pak pochvalovali vzájemnou spolupráci a označili česko-německou deklaraci podepsanou před 20 lety za důležitý milník.

Odpoledne už zase v Berlíně

Prezident Frank-Walter Steinmeier dorazil do Prahy na svou první oficiální návštěvu Česka ve funkci hlavy státu kolem deváté ráno. Prezident Zeman dopoledne svého německého protějška přivítal na prvním nádvoří pražského Hradu. Oba státníci si vyslechli státní hymny a pak odešli na jednání.

V plánu Steinmeiera bylo i setkání s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) a s některými členy vlády. Steinmeierova návštěva Prahy se omezí na půl dne, odpoledne už má naplánovaný další program v Berlíně.

Zeman pozval Steinmeiera k návštěvě Prahy letos v únoru poté, co byl bývalý německý ministr zahraničí zvolen prezidentem. V blahopřejném dopise tehdy ocenil jeho přínos k česko-německým vztahům. Šéf hradní diplomacie Rudolf Jindrák označil cestu za "nástupní audienci" a připomněl, že Steinmeier už byl takto i u dalších sousedů Německa, například ve Francii, Rakousku či v Polsku.

Německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera přivítal na Pražském hradě prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

Gauck dostal vajíčkem

Steinmeier navštívil Prahu v minulosti opakovaně jako ministr zahraničí, nyní dorazí poprvé ve funkci prezidenta. Zatím poslední německou prezidentskou návštěvou v Česku byla cesta Steinmeierova předchůdce Joachima Gaucka, který se v listopadu 2014 zúčastnil na Albertově vzpomínkových akcí u příležitosti 25. výročí sametové revoluce. Gaucka tehdy zasáhlo jedno z vajec, kterými demonstranti házeli po Zemanovi.

Zeman byl na poslední návštěvě Německa v říjnu 2014. V Lipsku se zúčastnil vzpomínkových akcí na 25. výročí protivládních demonstrací v bývalé Německé demokratické republice, které vyvrcholily pádem Berlínské zdi a následně i zhroucením východoněmeckého komunistického režimu.

Martin Balucha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme