STEM: ČSSD v průzkumu předstihla komunisty

Agentura STEM potvrdila, že sociální demokracie po nástupu Jiřího Paroubka do čela vlády posiluje. Podle nejnovějšího průzkumu by se volbách dostala s téměř 21 procenty hlasů za vedoucí občanské demokraty. Proti červnu si ČSSD polepšila o bezmála šest procent a po dlouhé době tak předstihla komunisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Výsledky podle STEM nepřímo vypovídají o tom, že politická krize spojená s bývalým premiérem Stanislavem Grossem a ČSSD již skončila.

"Naposledy byla ČSSD před komunisty v říjnu 2004, přes 20 procent dosáhla naposledy v první polovině roku 2003," upřesnili autoři výzkumu. Potvrzuje se tak trend, na který poukázal koncem června i průzkum agentury Factum Invenio.

Pokud by se volby konaly letos v červenci, ODS by v nich podpořilo téměř 32 procent lidí. Důvěřoval by jí tedy stejný počet občanů jako před měsícem. Komunisté přišli o necelá dvě procenta hlasů a nyní by jim svou důvěru dalo zhruba 17 procent lidí.

Postavení zbývajících sněmovních stran - KDU-ČSL a US-DEU - se podle výzkumu od června příliš nezměnilo. Nyní by lidovcům dalo svůj hlas necelých sedm procent občanů. Unionisté by se do sněmovny nedostali, podpořilo by je jedno procento voličů.

Kromě ODS, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL by podle výzkumu STEM žádná jiná strana do poslaneckých lavic nezasedla. Pětiprocentní hranici hlasů, která je potřebná pro vstup do sněmovny, se z dalších stran nejvíce blíží Strana zelených. Stejně jako před měsícem by ji i v červenci podpořila zhruba tři procenta lidí.

K urnám by se nyní vypravila polovina voličů. Voleb by se nezúčastnilo 22 procent lidí, zbytek váhá. Podle autorů výzkumu je to proti minulému měsíci mírné zlepšení.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme