STEM: Lidé hodnotí vládu a parlament nejlépe od roku 2003

Hodnocení českých politiků je podle průzkumu agentury STEM nejlepší od roku 2003. Činnost Paroubkova kabinetu pochválilo 43 procent respondentů, parlament pracoval dobře podle 36 procent dotázaných. Tradičně nejvíc lidí, téměř tři čtvrtiny, oceňuje prezidenta Václava Klause.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Klaus, L. Zaorálek a J. Paroubek při pietním aktu | Zdroj: ČTK

Se současnou politickou situací je spokojena zhruba čtvrtina lidí. Letos v březnu, kdy vrcholila vládní krize, se přitom spokojenost propadla až na devět procentních bodů.

Oproti září si podle STEM v očích veřejnosti polepšil prezident, vláda i parlament. Klausova pozice je pevná prakticky po celou dobu jeho funkčního období. Mírné výkyvy přízně zaznamenal jen letos na jaře a koncem léta.

Vláda i parlament měly slušný kredit u občanů v letech 2000 až 2002, zvláště po katastrofálních povodních. "Následovalo rozčarování, jež se dále prohloubilo v letošní politické krizi. V současné době je hodnocení parlamentu i Paroubkovy vlády na nejvyšší úrovni od roku 2003," uvedli autoři průzkumu ze začátku října.

Podle očekávání má současný prezident nejvyšší podporu u příznivců ODS, vládě nejvíce fandí stoupenci ČSSD. Obecně nejméně jsou spokojeni přívrženci KSČM. Ve svých názorech se ale podle sociologů, s výjimkou hodnocení Klause, nyní příliš neliší od voličů ODS.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme