STEM: Občané nevědí, k čemu je sčítání lidu dobré

Pouze polovina obyvatel České republiky považuje sčítání lidu za potřebné. Vyplývá to z bleskového exkluzivního průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas a Českou televizi. Sčítání lidu se uskuteční na konci února.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle analytika Stemu Jaroslava Huka patří mezi příznivce pravidelného sčítání lidu zejména občané s vyšším vzděláním. 70 % z nich je přesvědčena o potřebnosti průzkumu. Lidé s nižším vzděláním se staví ke sčítání lidu dosti váhavě.

Obavy ze zneužití dat při sčítání lidu prostupují naproti tomu celou populací rovnoměrně, bez ohledu na věk, vzdělání, pohlaví a politické či sociální zařazení. A průzkum STEM ukazuje, že tyto obavy jsou značné. Ze zneužití osobních údajů má strach 61% lidí.

Všechny údaje v dotaznících o sčítání lidu je ochotno vyplnit 58% lidí. Tato ochota je ale opět výraznější u absolventů vysokých škol. Samozřejmě souvisí i s důvěrou ve smysl celé akce.

Nedůvěřivý přístup ke sčítání lidu odmítá vedoucí katedry demografie přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jitka Rychtaříková. Uvádí, že taková sčítání probíhají všude ve světě každých deset let. Vychází z nich stát při rozhodováních, při nichž hrají roli třeba velikosti obcí a podobně. Údaje ovšem využívají i různé nevládní organizace pro výzkumné účely.

Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme