STEM: Občanští demokraté mají nejvyšší preference v historii

ODS dosáhla na žebříčku preferencí dosud nejlepšího výsledku. Nejsilnější opoziční stranu nyní podporuje skoro 36 procent lidí. Na druhém místě skončili komunisté se 17 procenty a třetí pozice patří vládním sociálním demokratům, kteří mohou spoléhat na podporu necelých 14 procent národa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Foto: Michal Krumphanzl

Jak vyplývá z lednového průzkumu agentury STEM, zatímco ODS a KSČM si proti minulému šetření mírně polepšily, sociální demokraté naopak mírně ztratili.

Mírný nárůst preferencí analytici zaznamenali také u lidovců, které nyní podporuje devět procent respondentů. Poslední ze současných vládních stran, Unii svobody-DEU, podporují stejně jako loni v prosinci 1,2 procenta dotázaných.

Různé formace nezávislých by podle průzkumu získaly 2,3 procenta, Strana zelených má 2,1 procenta sympatizantů. Žádnou ze současných politických stran by si při volbách nevybralo 7,9 procenta lidí a 8,1 procenta tvoří podíl nerozhodnutých.

Pokud by takový výsledek odpovídal skutečnému rozložení sil po volbách, získali by občanští a křesťanští demokraté dohromady 44,9 procenta, což by jim zřejmě stačilo k vytvoření většiny ve sněmovně.

K volbám by podle STEM přišlo 45 procent oslovených, opačně odpovědělo 30 procent a zbytek neví, jak by se zachoval. Skutečná volební účast by tak podle sociologů mohla představovat 55 až 57 procent.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme