STEM: Většina Čechů proti naší účasti ve válce

Většina obyvatel České republiky nesouhlasí s naší účastí na případném vojenském zásahu v Iráku. Vyplývá to z výsledků exkluzivního bleskového průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas a Českou televizi. Jeho plné znění si můžete přečíst ZDE.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čeští chemici v Kuvajtu | Foto: Josef Podoba

Pro to, aby se případné války zúčastnili i čeští vojáci, je jen 38 lidí ze sta. "Takže podpora veřejnosti pro rozhodnutí vlády není až tak silná," říká ředitel agentury STEM Jan Hartl.

O vývoj kolem Iráku se přitom zajímají dvě třetiny Čechů. Veřejnost ale nedokáže posoudit, zda je režim Saddáma Husajna opravdu tak nebezpečný. Názory lidí jsou rozděleny na tři zhruba stejné tábory: přibližně třetina odpovídá kladně, třetina záporně a 36 procent lidí neví.

Tři čtvrtiny naší veřejnosti podmiňují zásah v Iráku souhlasem Rady bezpečnosti OSN. "Tento názor je natolik univerzální, že jej sdílejí všechny skupiny našeho obyvatelstva."

Dvě třetiny lidí souhlasí s tím, aby Česká republika dala spojencům v případě války k dispozici svůj vzdušný prostor. Naopak proti rozmístění amerických jednotek na našem území se vyslovilo skoro 60 procent občanů.

Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme